Nadzieja rozświetlona. Po raz drugi w Sopocie stanęła „Choinka Nadziei”.

„Choinka nadziei” to inicjatywa, która już po raz drugi realizowana jest  przez Dom Hospicyjny św. Józefa w Sopocie Caritas Archidiecezji Gdańskiej i Jego wspaniałych Przyjaciół. Spotykamy się tuż przed świętami, na terenie Sopotu, w  mieście, w którym człowiek chory, cierpiący w terminalnej fazie swojego życia nie jest pozostawiony sam sobie. W mieście nieobojętnych ludzi i wspaniałych Przyjaciół. W mieście, w którym 8 lat temu dzięki inicjatywie Miasta, fundacji  Dobroczynności Atlas i Caritas zbudowano Dom Hospicyjny, w mieście na którego terenie działa także Hospicjum Domowe św. Faustyny.

Wśród znamienitych gości obecni byli m.in. Wicemarszałek Województwa Pomorskiego Hanna Zych – Cisoń, Prezydent  Miasta Sopotu Jacek Karnowski, Rektor Gdańskiego Seminarium Duchownego ks. Prof. Grzegorz Szamocki, prof. Waldemar Wardencki z Politechniki Gdańskiej oraz gospodarze spotkania Grażyna Dobrzyńska Wiceprezes Zarządu Hotelu Haffner oraz Hanna Lasoń Dyrektor Hotelu.

Cała inicjatywa „Choinki nadziei” dedykowana sopockim hospicjom jest stworzona po to, by jeszcze bardziej zintegrować Przyjaciół wokół idei hospicyjnej. Podziękować im za zrozumienie i całoroczne wsparcie, a jednocześnie zachęcić innych do tego typu działań.

Spotykamy się przy choince, na której w sposób symboliczny zapalamy lampki, jest to też chwila, by wyrazić sobie wzajemnie słowa życzliwości i zrozumienia.

Po raz pierwszy podczas tego wydarzenia wyróżnieni zostali Ci, którzy w ciągu roku w sposób szczególny włączyli się w pomoc dla Domu Hospicyjnego św. Józefa.  Nagrody w postaci bursztynowych serce oraz albumów ufundował znakomity sopocki bursztynnik Lucjan Myrta.

„Bursztynowe serca nadziei” wręczyła wyróżnionym Wicemarszałek Pomorza Hanna Zych – Cisoń. Otrzymali je: Bogusław i Magdalena Balińscy z firmy IMPEX, Grzegorz Wojtkiewicz z firmy Hi Copy, oraz Adam Hlebowicz, Dyrektor Radia Plus w Gdańsku.

Anioła wdzięczności Hotelowi Haffner w Sopocie na ręcę Wiceprezes Grażynie Dobrzyńskiej wręczył Dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej ks. Janusz Steć.

Symboliczne róże wdzięczności otrzymały: dr Aleksandra Modlińska, kierownik medyczny hospicjum, Danuta Babicz, pielęgniarka oddziałowa w hospicjum oraz Mariola Stolc, koordynator wolontariatu hospicyjnego.

Szczególne podziękowania za tę inicjatywę:

Ks. Kazimierzowi Czerlonkowi, Waldemarowi Bryłce z Grupy Trefl, Beacie Szewczyk z Radia Gdańsk, Annie Fibak, Małgosi Urbańskiej, Hannie Lasoń, Krzysztofowi Najdzie oraz młodzieży z V liceum z jej liderem Asią Jastrzębską wolontariuszką hospicjum za ich wsparcie i pomoc. A także Jackowi Gawrońskiemu koordynatorowi SKC w V liceum w Gdańsku Oliwie.

Bez was wszystkich nie było tej inicjatywy.