Czas przedświąteczny to moment, w którym przez chwilę możemy zastanowić się nie tylko nad tym, czego my oczekujemy od zbliżających się świąt i Nowego Roku,  ale przede wszystkim, co możemy dać od siebie innym…tak  zupełnie bezinteresownie.  W związku z tym, w dniach 15.12.2015 – 19.12.2015roku dzieci ze Świetlicy „Pod Kasztanem” zrealizowały projekt „My też możemy zostać świętym Mikołajem”, który był finansowany ze środków Stowarzyszenia MORENA.

Zadaniem dzieci było przygotowanie świątecznych paczek dla osób, które samotnie spędzą święta Bożego Narodzenia. Ich zaangażowanie nie ograniczyło się jedynie do wręczenia tych paczek, któremu towarzyszyło wiele wzruszeń, podziękowań i uśmiechów. Dzieci towarzyszyły  także w czasie zakupów, wybierały, jakie ozdoby znajdą się na stroikach,  własnoręcznie tworzyły elementy dekoracyjne, które dołączone były do paczek.

Początkowo projekt zakładał przygotowanie paczek dla 20 samotnych osób. Jednak w związku z, że został doceniony, przyznano na niego dodatkowe fundusze, które umożliwiły przygotowanie upominków dla 53 osób.

Można by się zastanawiać, jaki był cel tego projektu. Przede wszystkim dążyliśmy do tego, by szerzyć wśród dzieci tolerancję wobec osób starszych. By to osiągnąć, przeprowadziłyśmy z dziećmi warsztaty na temat  problemów, z jakimi na co dzień spotykają się seniorzy, jakie są ich ograniczenia. Dzieci wykazały się dużą wiedzą na temat specyfiki wieku starszego, aktywnie brały udział w przygotowanych zajęciach.  Miało to na celu rozwijanie w dzieciach wrażliwość na innych ludzi. Zaangażowanie ich w przygotowywanie upominków dla nieznanych osób wiązało się z uwrażliwieniem ich na potrzeby innych ludzi oraz uczucie satysfakcji, jakie towarzyszy bezinteresownej pomocy.

Rozmowa z dziećmi po zakończonym projekcie na temat tego, jaką niespodziankę i przyjemność zrobiły nieznanym osobom oraz o ich odczuciach po wizycie u starszych, samotnych osób utrwaliła nas w przekonaniu o słuszności tej akcji. Satysfakcja dzieci uczestniczących w projekcie, wzrost ich wrażliwości na potrzeby innych ludzi oraz tolerancji dla osób w każdym wieku były dodatkowym atutem całej akcji „My też możemy zostać świętym Mikołajem”. Realizacja projektu wywołała uśmiech nie tylko na twarzach samotnych osób, które poczuły, że ktoś o nich pamięta, zwłaszcza w tym przedświątecznym czasie, ale również dowartościowały dzieci biorące w nim udział pokazując, że sami mogą zrobić wiele dobrego.