W ubiegłym tygodniu w nasz Ośrodek Szkoleniowo-Kolonijny w Warzenku tętnił życiem. Od środy do piątku odbywały się warsztaty dla członków Szkolnych Kół Caritas pod hasłem „Wolni od, wolni z, wolni dla…”. To drugi stopień wtajemniczenia dla młodych wolontariuszy. Na pierwszy ogień poszli uczniowie ze szkół podstawowych, którzy zawitali w Warzenku w środę późnym popołudniem. Zaraz po zakwaterowaniu w pokojach, wspólnej kolacji i krótkich zabawach integracyjnych, rozpoczęliśmy pierwszy blok warsztatów. Na świetlicy aż wrzało od pomysłów młodych wolontariuszy. Na zakończenie wieczoru uczniowie wzięli udział w teleturnieju „Koło fortuny”, gdzie do odgadnięcia mieli znane cytaty na temat wolności.
Następnego dnia po porannej Mszy Świętej i smacznym śniadaniu wróciliśmy do pracy. Mimo zmęczenia uczniowie dzielnie kontynuowali swoje rozważania na temat wolności. Szkolenie zakończyło się tuż przed godziną szesnastą.
Wkrótce potem jak uczestnicy rozjechali się do domów, w ośrodku zaczęły pojawiać się kolejne grupy ich starszych kolegów. O osiemnastej byliśmy już w komplecie. Blisko siedemdziesięcioosobowa grupa gimnazjalistów i licealistów podobnie jak wcześniej uczniowie szkół podstawowych, zaraz po kolacji rozpoczęła swoją „podróż” po obszarach wolności. Szkolenie obfitowało w ciekawe dyskusje i spostrzeżenia uczestników. Momentami było bardzo wesoło, ale nie zabrakło też poważnych rozmów.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz opiekunom za wspólnie spędzony czas. Życzymy Wam, żeby wiedza zdobyta podczas szkolenia pomagała Wam w podejmowaniu dobrych decyzji i mądrym korzystaniu z daru wolności – zgodnie z dewizą Św. Pawła „Wszystko mi wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść” (1 Kor 6,12).

Ksiądz Piotr i Alicja Szostek