W naszej kulturze Święty Mikołaj to doskonale wszystkim znana postać staruszka o lasce, w okularach, z długą siwą brodą, w czerwonym stroju, z workiem pełnym prezentów.

Św. Mikołaj urodził się ok. 270 roku w Patarze. Zasłynął jako człowiek o dobrym sercu, zadziwiał swoją serdecznością i życzliwością wobec innych, zwłaszcza ludzi biednych i schorowanych. Legendy głoszą, że otrzymał spory majątek po rodzicach, którym podzielił się z ubogimi. Był człowiekiem pobożnym i miłosiernym. Został biskupem Miry z woli mieszkańców tego miasta.

To właśnie dzisiaj 6 grudnia w Centrum Pomocowym Caritas wszyscy mieszkańcy zebrali się na mszy świętej, którą odprawił wicedyrektor Caritas ks. Piotr Brzozowski wspólnie z kapelanem ks. Jerzym Kownackim. Po mszy świętej udaliśmy się do przystrojonej w klimacie świątecznym jadalni.

Pierwszym niezwykłym koncertem przywitali nas uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej zrzeszonym przy Towarzystwie Pomocy Głuchoniewidomym. Teatr We Mgle wystąpił w repertuarze „Piosenki Starszych Panów”.

W drugiej części niezwykle utalentowani artyści wystąpili w koncercie kolęd, tych mniej i bardziej znanych.

Gdy występ miał się ku końcowi pojawił się Święty Mikołaj, przepytał wszystkich mieszkańców oto czy żyją zgodnie, czy się nie obrażają , czy są zadowoleni z siebie i innych.

Odpowiedzi zgromadzonych były równoznaczne z tym, że wszyscy zasłużyli na prezent-upominek.

Dalszą część spotkania uświetnił swoja grą i głosem nasz wolontariusz p. Tadeusz.

Mieszkańcy doskonale poradzili sobie z zaśpiewaniem kolęd, przy pomocy śpiewników, każda z kolęd zaśpiewana była od początku do końca.

Wielką niespodzianką na koniec naszego spotkania była pastorałka odśpiewana przez naszych gości na specjalne życzenie Mikołaja.

„Bosy pastuszek” wzruszył wszystkich…

Dziś do Betlejem trzeba nocą iść,
bo narodzenia czas wypełnił dni,
tam gdzie stajenka razem z bydlątkami
leży dzieciąteczko i na sianku śpi.