Szkolne Koło Caritas przy Szkole Podstawowej Nr 16 w Gdyni postanowiło z okazji Międzynarodowego Dnia Chorego przypadającego     w miesiącu lutym odwiedzić wielu chorych i samotnych ludzi z najbliższego nam otoczenia, ale także i tych mieszkających nieco dalej. Dlatego też, co tydzień w piątek lub sobotę odwiedzaliśmy jedną z wybranych placówek. Przygotowaliśmy program artystyczny odwiedziliśmy w dniu 5 lutego 2011 r. najbliżej naszej szkoły położony Dom Pomocy Społecznej. Uczestniczyliśmy we mszy świętej razem z mieszkańcami tego Domu, a swoim programem artystycznym z udziałem scholki parafialnej wzruszyliśmy wielu spośród nich. Dzięki tym odwiedzinom i wspólnym rozmowom nawiązaliśmy kontakt ze starszymi osobami i będziemy z przyjemnością częściej ich odwiedzać przy różnych okazjach.

Kolejna wizyta Szkolnego Koła Caritas przy Szkole Podstawowej Nr 16 w Gdyni miała miejsce w Szpitalu Specjalistycznym im. F. Cenowy w Wejherowie w dniu 11 lutego 2011 r. Odwiedziliśmy wówczas oddział chirurgii dziecięcej oraz oddział pediatryczny. Przygotowaliśmy dla chorych dzieci drobne upominki, które z przyjemnością im wręczaliśmy oraz flipsy i biszkopty dla maluchów nie mogących po zabiegach jeść innych słodyczy. Przedstawiliśmy także krótki spektakl przygotowany specjalnie na tę wizytę pt. „Dziewczynka z zapałkami”, a po jego obejrzeniu daliśmy maluchom symbolicznie narysowaną „dziewczynkę z zapałkami” do kolorowania. Zarówno dzieciom jak i ich rodzicom, którzy uczestniczyli w przedstawieniu bardzo się ono podobało. Dlatego cieszyliśmy się, że choć przez chwilę sprawiliśmy, iż przestali oni myśleć o swoich kłopotach ze zdrowiem.

Następne nasze odwiedziny odbyły się w dniu 18 lutego 2011r. Pojechaliśmy tym razem do Sopotu zaprezentować nasze przedstawienie „Dziewczynka z   Zapałkami” w Szkole przy Wojewódzkim Zespole Reumatologicznymi. dr J. Titz-Kosko. Rozmawialiśmy z uczniami tej szkoły, wręczaliśmy im przygotowane przez nas drobne upominki z życzeniami szybkiego powrotu do zdrowia. Wiele osób było w podobnym wieku jak my, dlatego tym smutniej było rozstawać się przy pożegnaniu. Na pewno jednak będziemy o sobie pamiętać. Mamy wiele zdjęć, które przypominać nam będą o tych odwiedzinach.

Na dzień 25 lutego 2011 r. Szkolne Koło Caritas przy Szkole Podstawowej Nr 16 w Gdyni zaplanowało odwiedziny w Hospicjum Św. Wawrzyńca w Gdyni. Byliśmy już w tym miejscu wiele razy, ale pierwszy raz będziemy uczestniczyć we mszy świętej razem z chorymi przebywającymi w Hospicjum, ich rodzinami i pracownikami. Razem ze Szkolnym Kołem Caritas uczestniczyć będzie śpiewając na mszy scholka z naszej parafii na Pustkach Cisowskich. Dla chorych w prezencie przygotowaliśmy kilka nowych kompletów pościeli oraz soczki i słodycze. Jest to smutne miejsce i zawsze, gdy wracamy to dużo o tym miejscu myślimy i rozmawiamy. Jednak jako SKC powinniśmy odwiedzać wszystkich chorych, aby nikt z nich nie czuł się opuszczony i nie tylko w Międzynarodowy Dzień Chorego, ale także w ciągu roku szkolnego. Jest jeszcze wiele miejsc, które warto by było odwiedzić…postaramy się!!!

Opiekun SKC Beata Habdas