„Zajęcia o marchewce? To tak można? – zapytała 10-letnia Julka”. Otóż można! I my się świetnie przy tym bawiliśmy. Nie tylko rozmawiając o faktach na jej temat, ale też próbując w różnych wersjach! Nie ukrywamy, że na część „degustacyjną” czekaliśmy najbardziej, ale żeby bardziej docenić to co jemy, musieliśmy dowiedzieć się, dlaczego warto wprowadzić marchewkę na stałe do naszego menu!

 W ramach programu „Żółty talerz”, który jest wspólnym program wsparcia systemu żywienia dzieci w Polsce uruchomiony przez Kulczyk Foundation jako sojusz z pięcioma polskimi organizacjami pomocowymi, zorganizowaliśmy sobie marchewkowy dzień. O tym, że marchewka dostarcza do naszego organizmu wiele witamin już wiedzieliśmy. Ale że kiedyś występowała w fioletowym kolorze? Trudno było nam to sobie wyobrazić. Najbardziej chyba Martynie, która stwierdziła, że to po prostu niemożliwe mówiąc: „Ale jak to? No są dłuższe, krótsze, podwójne też czasem, ale fioletowe?” W czasie zabawy „PRAWDA – FAŁSZ” dowiedzieliśmy się również, że za marchewką, oprócz dorosłych i niektórych dzieci, przepadają także pszczoły, gdyż jest miododajna! Wszystkie koleżanki i koledzy, którzy noszą okulary ucieszyli się, bo dzięki marchewce wyostrza się także wzrok! Ta informacja spodobała się szczególnie jednej z naszych wychowawczyń, przed którą niedługo wizyta u okulisty. 

 W czasie zabaw zaczęła się pierwsza część degustacji – mogliśmy sobie chrupać marchewkę, w nieograniczonej ilości, jako smaczną i zdrową przekąskę. Na początku niektórzy nie byli przekonani, czy marchewka i przekąska to dobre połączenie, ale szybko zmienili zdanie, bo znikała z talerzy w szybkim tempie! Tego dnia czekało na nas jeszcze wyzwanie plastyczne. Każdy potrafi narysować marchewkę. Ale czy odciskiem dłoni można ją łatwo odwzorować? My podjęliśmy się tego twórczego zadania. Efektem były marchewki o najróżniejszych kształtach i wielkościach. Zakończeniem dnia i zajęć była kolejna degustacja. Domyślaliśmy się, że skoro była już marchewka jako zdrowa przekąską, to może tym razem pojawi się w wersji słodkiej? Nie zawiedliśmy się! Marchewkowe muffinki! Na nie czekaliśmy cały dzień! Z pewnością możemy powiedzieć, że z marchewką zakolegujemy się na dłużej.

 Program Żółty Talerz ma przynieść konkretne efekty: zwiększyć liczbę żywionych dzieci, poprawić jakość żywienia, aktywizować lokalne społeczności wokół problemu żywienia dzieci i dostarczyć wiedzy niezbędnej do prawidłowego żywienia najmłodszych. Żółty Talerz na terenie Polski to 4 mln zł na żywienie dzieci, które mają zaowocować ponad 1 milionem wydanych posiłków.

 -Kasztany-