Miesiąc luty w naszej świetlicy w Baninie, to czas zmian, początku zajęć, pracy, nowych zadań, ale i świetnej zabawy, wspólnie spędzonego czasu w radości i przyjaźni oraz chwile zdobywania cennych doświadczeń, pokonywania trudności i rozwijania samego siebie. Ten rok to czas realizowania wcześniej przygotowanego programu, który tym razem pomoże nam w odkrywaniu tego „Kim jestem? Kim będę?…”. Wychowankowie będą mogli poznać samych siebie oraz zaznajomić się z różnymi zawodami i profesjami, które wykonują dorośli i które być może oni sami wybiorą w przyszłości.

W miesiącu, w którym „kuje się buty” odbyliśmy zajęcia organizacyjno – zapoznawcze, dzięki którym nowy wychowawca świetlicy mógł nawiązać pierwsze relacje z grupą, przedstawić tegoroczny program oraz ustalić i omówić z dziećmi zasady panujące na spotkaniach. Kolejne zajęcia dotyczyły tematu rozpoznawania i nazywania uczuć, wyrażania emocji i swoich potrzeb. Ten dzień wypełniony był także słodyczą… w przenośni i dosłownie, gdyż przypadł na wydarzenie zwane „tłustym czwartkiem”. Podopieczni zajadali się pączkami i chętnie wzięli udział w konkursie na zjedzenie ich bez oblizywania ust. Udało się tylko dwóm osobom, co świadczy o tym, że zadanie to nie należało do najłatwiejszych i wymagało silnej woli.

Inny dzień w świetlicy minął pod szyldem „Moje mocne i słabe strony”. Dla dzieci przygotowano ćwiczenia, dzięki którym mogły poznać samego siebie, rozpoznać i nazwać swoje talenty, i stworzyć na warsztatach plastycznych pracę zatytułowaną: „Mój talent”. Jak się okazało, w naszej grupie nie brakuje cierpliwych wędkarzy, prawdziwych jeźdźców konnych, świetnych graczy i mistrzów gier komputerowych a przede wszystkich malarzy i rysowników, którzy mogliby zawstydzić niejednego studenta Akademii Sztuk Pięknych. Wszystkie pracy wyszły pięknie i zostały powieszone na tablicach w naszej świetlicowej galerii.

W lutym przypadł również szczególny dzień, który upamiętniał św. Walentego, dlatego i nasi wychowankowie nie mogli o nim zapomnieć i uczcili tegoż patrona, biskupa zakochanych. Powstały dzięki temu cudne kartki, które wychowankowie stworzyli dla swoich sympatii i osób, które darzą miłością. Walentynki w świetlicy były o tyle miłym wydarzeniem, gdyż świętowaliśmy w ten dzień urodziny jednego z uczestników. Otrzymał on prezent i szczere życzenia od wszystkich dzieci. Przy wspólnym stole i tradycyjnie już podczas wspólnego posiłku, panowała miła, życzliwa atmosfera, a wspólnie przygotowane jedzenie znikało w mgnieniu oka.

Każde zajęcia to także stałe punkty programu takie jak: wspólne odrabianie lekcji i pomoc przy trudnych zadaniach; podwieczorek; gry planszowe lub ulubiona przez dzieci gra w kalambury i chustę (KLANZA). Na każdym spotkaniu dzielnie i z zapałem działają dyżurni, którzy pomagają wychowawcy w kulinarnej stronie zajęć i porządkach na koniec dnia.