Ten piękny jesienno-zimowy miesiąc rozpoczęliśmy od wyjścia do kina. Tedi i Szmaragdowa Tablica to film, który wywołał u nas dużo śmiechu – gorąco polecamy! Reszta tygodnia minęła nam na korzystaniu z ostatnich ciepłych dni… Za nami jesienne podchody i gry terenowe. Podczas kasztanowych wypraw mieliśmy nawet okazję spotkać jednego z dzikich mieszkańców lasu – dzika! 🙂 Jednak nie zmykaliśmy prędko na drzewo, tylko pozwoliliśmy oddalić się mu w spokoju do swoich dzikich codziennych czynności. 🙂

Dzięki współpracy z wolontariuszami z 11-7 Hufiec Pracy w Gdańsku mieliśmy możliwość samodzielnego zaprojektowania i wykonania ekotoreb. Dziękujemy za przygotowanie dla nas fajnych zajęć!

Listopad to taki miesiąc, w którym dużo czasu spędziliśmy na wspólnych grach i zabawach.  To także miesiąc wspaniałych pomysłów… Jeden z nich to projekt “Pszczoła W Mieście”, którego realizację rozpoczęła grupa Najstarsze Kasztany z naszego Klubu Młodzieżowego. Wiedzieliście o tym, że świeczki zrobione z naturalnej węzy pszczelej uwalniają delikatny miodowo propolisowy zapach, uspokajają i wprowadzają w stan relaksu? Działają  także leczniczo na układ krążenia, stabilizują ciśnienie krwi i podnoszą wydolność organizmu. Dzięki temu, że oczyszczają i jonizują powietrze, ułatwiają koncentrację i łagodzą dolegliwości układu oddechowego, chorób płuc, astmy, kataru i alergii. W naszej świetlicy odbyły się rodzinne warsztaty, podczas których nadarzyła się okazja do wykonania takich świeczek. Mogliśmy porozmawiać też o sposobach chronienia tak potrzebnych w naszym ekosystemie pszczół, które w czasie zimowym potrzebują często ludzkiej pomocy.
Dzięki Gdańskiemu Funduszowi Młodzieżowemu i współpracy ze Stowarzyszeniem Morena każdy nasz pomysł może być realizowany – pięknie dziękujemy i zapraszamy do dalszego śledzenia naszych działań!

Pamiętaliśmy też o uzupełnianiu witamin szczególnie w te coraz chłodniejsze dni – owocowe przekąski to coś co lubimy najbardziej! Dzięki Kulczyk Foundation i inicjatywie Żółty Talerz możemy poszerzać naszą wiedzę o zdrowym odżywianiu  i zapewniać dla wszystkich zdrowe i smaczne przekąski – dziękujemy! Tym razem  u nas było na słodko. 🙂  Korzystając z przepisu od Kulczyk Foundation przygotowaliśmy bardzo dobrą szarlotkę!

Gdy pogoda za oknem nie zachęcała do zabaw na dworze, działaliśmy w świetlicy artystycznie. Różnymi stylami stworzyliśmy ogromny pejzaż jesieni.

Mogliśmy spojrzeć na świat on-line z trochę innej strony podczas dnia multimedialnego. Nie brakowało nam też czasu na klasyczne planszowe gry, do których wracaliśmy chętnie w towarzystwie zbożowej kawy i przyjaciół. Upiekliśmy też wspólnie francuskie rogaliki – kto zgadnie z jakim nadzieniem były najpopularniejsze ?Podczas zajęć poznaliśmy jak ważne, żeby być w życiu uczciwym a na spotkaniu Klubu Młodzieżowego skupiliśmy się na swojej samoocenie. Dowiedzieliśmy się, dlaczego łatwiej jest, gdy myśli się pozytywnie. Wzięliśmy udział w warsztatach Apteczki Pierwszej Pomocy emocjonalnej i do naszych własnych apteczek trafiły kolejne niematerialne skarby! Na spotkaniu Klubu Młodzieżowego Kibicowaliśmy  Biało -Czerwonym podczas Mundialu – emocji było co nie miara! W środku tygodnia wybraliśmy się na bal Jesieni, gdzie z zaprzyjaźnionymi świetlicami mogliśmy bawić się w najlepsze !

Podczas spotkań Pod Kasztanem wzięliśmy udział w warsztatach teatralnych przygotowanych przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej oraz Fundację You Plan Culture. Przeprowadził je dla nas aktor Teatru im. Williama Horzycy w Toruniu, pan Łukasz Ignasiński. – Dziękujemy za dobrą zabawę!

Miesiąc zakończyliśmy rozpoczynając Adwent. W związku z tym przygotowaliśmy kalendarz adwentowy. Otworzyliśmy pierwsze woreczki z zadaniami i ogłosiliśmy rodzinny konkurs na to, kto zrobi i udokumentuje najwięcej zadań adwentowych.

Zobaczymy kto będzie najbardziej wytrwały. Zadania i ciekawostki od 𝓟𝓸𝓭𝓸𝓫𝓪𝓜𝓲𝓼𝓲𝓮 – Dziękujemy i polecamy.

Kto ma ochotę bliżej wnikliwiej się tematom przyjrzeć zapraszamy na  nasz profil na Facebook.

-Kasztany-

Działalność placówki też jest finansowana z Miasta Gdańska.

W Świetlicy od lipca 2022 realizowany jest projekt „Wypoczywam i bawię się bezpiecznie – Świetlica Pod Kasztanem”, który jest współfinansowany ze środków Wojewody Pomorskiego.