Dla wielu wychowawców i pewnie wielu wychowanków wakacje bez Warzenka są jak zima bez śniegu. Tak więc i w tym roku tradycji musiało stać się zadość. Od 14 do 27 lipca odbywał się drugi turnus kolonii organizowanych przez Gdański Caritas. Kierownikiem turnusu była Dorota. Pomagało jej 11 wychowawców, 2 dziewczyny, które wspierały wychowawców największych grup oraz Ania i Asia, które były odpowiedzialne za zajęcia plastyczne.

 

            W tym roku kolonia przebiegała pod hasłem: „Pasja, hobby, sport, zdrowie”. Czy udało nam się zrealizować nasze założenia? Po dwóch wspólnie spędzonych tygodniach można śmiało powiedzieć, że tak.

 

            Pasją, przede wszystkim pasją życia mogliśmy zarażać się od siebie nawzajem. Dzieci przypominały, że można czerpać radość nawet z najmniejszych rzeczy, jak chociażby zjedzenie loda na podwieczorek czy przedłużenie dyskoteki o piętnaście minut. Wychowawcy swoją pasję i radość życia z pewnością wyrażali podczas każdej wspólnej zabawy, zwłaszcza gdy musiała ona być zrealizowana zupełnie spontanicznie.

 

            Kolonia dawała też możliwość rozwijania różnorodnych hobby wychowanków. Ciekawie przygotowane i realizowane zajęcia pozwalały dzieciom rozwijać swoje talenty. Koloniści brali udział w warsztatach plastycznych, rozwijali swoje zdolności aktorskie, wokalne i taneczne. W wolnych chwilach ćwiczyli umysł grając w gry planszowe zakupione na potrzeby kolonii. Pieniądze na zakup gier otrzymaliśmy w ramach projektu napisanego i zrealizowanego przez osoby biorące udział w turnusie.

 

            Bardzo ważnym punktem kolonii był sport. Nawiązując do odbywającej się w tym roku Olimpiady, kadra przygotowała dla kolonistów „Warzenliade 2012” czyli Igrzyska Olimpijskie w Warzenku. Dzieci doskonale się bawiły uczestnicząc w różnorodnych rozgrywkach, zarówno indywidualnych jak też grupowych. Na końcu Olimpiady odbyło się uroczyste wręczenie medali oraz Gala Mistrzów Sportu.

 

            Ostatnim założeniem programu było zdrowie, które oczywiście realizowaliśmy przez cały turnus, przypominając np. o odpowiednim stroju, zwracaniu uwagę na osy czy nie bieganiu po schodach. Ponadto przeprowadzone zostały zajęcia z zasad udzielania pierwszej pomocy oraz gra terenowa, która sprawdziła wiedzę uczestników z tego zakresu.

            Program kolonii, choć napięty, był bardzo interesujący. Każdy uczestnik mógł znaleźć w nim coś dla siebie. II turnus z pewnością można zaliczyć do udanych, a zadowolona kadra już nie może się doczekać kolejnej edycji latem 2013.