Listopad okazał się bardzo intensywnym miesiącem w naszej Świetlicy oraz pełnym niespodzianek! Pierwszą z nich był nowy wolontariusz – wujek Martim – który przybył do nas z Portugalii. Do tej pory niewiele wiedzieliśmy o tym kraju, ale dzięki wujkowi mieliśmy okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek o Portugalii, jak i samym wujku. Teraz wiemy, że wujek jest wokalistą jazzowym i był członkiem zespołu jazzowego w Portugalii (mieliśmy nawet możliwość usłyszeć, jak wujek śpiewa!). Ten miesiąc był dla nas między innymi miesiącem integracji z wujkiem Martimem, która bardzo nam się podobała! Cieszymy się, że dołączył on do naszego kasztanowego grona 🙂 Oprócz nowych osób w świetlicy, nie zabrakło również stałych „bywalców”, takich jak ciocia Iza, która przygotowuje dla nas warsztaty psychologiczne. Zaczęliśmy od warsztatów na temat świadomości własnego ciała. Pracowaliśmy w parach oraz w większych zespołach. Najbardziej spodobało nam się ćwiczenie z odrysowaniem własnego ciała – niektórym wyrosła druga głowa albo dodatkowa ręka! W tym miesiącu dużo rozmawialiśmy o naszych emocjach. Uczyliśmy się je rozpoznawać, wyrażać za pomocą mimiki twarzy. Wspólnie z ciocią Izą pracowaliśmy nad tym, jak radzić sobie z trudnymi emocjami, które często towarzyszą nam w codziennym życiu, jak nie dać się im! Były to dla nas bardzo ważne zajęcia, z których na pewno będziemy korzystać! Na warsztatach psychologicznych pojawił się również temat szacunku – do siebie i do innych osób. Samodzielnie oraz w grupach zastanawialiśmy się nad tym, jakie zachowania świadczą o szacunku, a jakie o jego braku. Podawaliśmy przykłady takich zachowań. Na koniec zajęć odbył się mini quiz wiedzy na temat szacunku. Okazało się, że wszyscy prawidłowo odpowiadali na zadawane pytania 🙂 Z nową dawką kreatywności odwiedziła nas również ciocia Ala. Zajęcia z arteterapii były w tym miesiącu jeszcze bardziej twórcze! Zaczęło się od skutecznej komunikacji i przeszkód w jej uzyskaniu. Wspólne budowanie toru przeszkód obudziło w nas umiejętności tworzenia najbardziej skomplikowanych przejść, zakrętów i czyhających niespodzianek :)Na koniec zajęć zamieniliśmy się w małych wynalazców i tworzyliśmy urządzenia ułatwiające komunikację. Kto wie…może kiedyś będziemy z nich korzystać! Czas na zajęciach z ciocią Alą minął nam również na przygotowywaniu ozdób na kiermasz, który już niedługo! Nasza świetlicowa sala zamieniła się w świąteczną pracownię 🙂 Powstały piękne świeczki, stroiki, bombki wykonane różnymi technikami oraz zawieszki na choinkę. A to dopiero początek przygotowań!

Uczestniczyliśmy także w warsztatach mydlarskich. Każdy z nas miał niepowtarzalną okazję do stworzenia swojego mydła! Wybór odpowiedniego kształtu, koloru czy zapachu okazało się trudniejsze, niż mogłoby się wydawać, bo możliwości było wiele. Efektem końcowym zajęć były mydełkowe serca, biedronki, kwiaty, róże i inne wyjątkowe mydełka 🙂

W tym miesiącu zostaliśmy zaproszeni na Jesienny Bal Przebierańców, który odbył się w świetlicy na Jesionowej. Nie mogliśmy się doczekać! Długo zastanawialiśmy się, w co się przebierzemy my oraz inni uczestnicy zabawy 🙂 Okazało się, że na bal przybyły księżniczki, czarownice w towarzystwie wampirów, prosto z boiska przyszli piłkarze. Zjawiły się również panie Mikołajkowe. Nie zabrakło aniołków i diabełków, przedstawicieli zwierząt – dinozaura oraz hipopotama oraz superbohaterów! Wszyscy świetnie się bawiliśmy!

Ale to nie wszystko! W związku z przypadającymi w tym miesiącu Andrzejkami, my również przygotowaliśmy dyskotekę i zaprosiliśmy pozostałe świetlice 🙂 Razem z nami bawiły się Świetlica Promyk Nadziei, Dobra oraz Słoneczne Wzgórze. Na uczestników zabawy czekały konkursy z nagrodami, słodki poczęstunek oraz …! Dziękujemy z wspólnie spędzony czas, dobrą zabawę i fajne wspomnienia! 🙂 Dzięki Wam pożegnaliśmy listopad z uśmiechem na twarzy!

-Kasztany-

 

Część zajęć została współfinansowana ze środków Wojewody Pomorskiego