Opowiemy Wam jak nam minął luty.

Zaraz po feriach przypomnieliśmy sobie o tym, co lubimy w sobie i za co cenimy innych. Warto pamiętać o tym codziennie! Rozwijając swoje artystyczne zdolności przygotowaliśmy kartki dla bliskich nam osób z okazji Walentynek. Jak dbać o swoją odporność, by mieć zdrowy i silny organizm? Wielka degustacja warzyw i owoców oraz dyskusja o tym jak składniki odżywcze wpływają na nasze samopoczucie pomogły nam znaleźć odpowiedź na to ważne pytanie.
Wzięliśmy udział w Tajnej Misji, podczas której znaleźliśmy klucz do sejfu i zdobyliśmy antidotum na śmiechozę. Każda ekipa poradziła sobie z zadaniami otwierając sejf.
Luty to również miesiąc, kiedy staramy się codziennie pamiętać o tym jak komunikowanie się wpływa na nasze relacje. Warto więc zastanowić się, czy to co chcemy komuś powiedzieć jest prawdziwe, dobre i pożyteczne. Opowiada o tym krótka historia, którą warto poznać.

“Michel Piquemal Trzy sita
Któregoś dnia zjawił się u filozofa Sokratesa jakiś człowiek i chciał się z nim
podzielić pewną wiadomością.
– Posłuchaj, Sokratesie, koniecznie muszę ci powiedzieć, jak się zachował twój przyjaciel.
– Od razu ci przerwę – powiedział mu Sokrates – i zapytam, czy pomyślałeś o tym, żeby przesiać to, co masz mi do powiedzenia, przez trzy sita?
A ponieważ rozmówca spojrzał na niego nic nierozumiejącym wzrokiem,
Sokrates tak to objaśnił:
– Otóż, zanim zaczniemy mówić, zawsze powinniśmy przesiać to, co chcemy powiedzieć, przez trzy sita. Przypatrzmy się temu!
Pierwsze sito to sito prawdy. Czy sprawdziłeś, że to, co masz mi do powiedzenia, jest doskonale zgodne z prawdą?
– Nie, słyszałem, jak o tym mówiono, i…
– No cóż… Sądzę jednak, że przynajmniej przesiałeś to przez drugie sito, którym jest sito dobra. Czy to, co tak bardzo chcesz mi powiedzieć, jest przynajmniej jakąś dobrą rzeczą?
Rozmówca Sokratesa zawahał się, a potem odpowiedział:
– Nie, niestety, to nie jest nic dobrego, wręcz przeciwnie…
– Hm! – westchnął filozof. – Pomimo to przypatrzmy się trzeciemu situ. Czy to, co pragniesz mi powiedzieć, jest przynajmniej pożyteczne?
– Pożyteczne? Raczej nie…
– W takim razie nie mówmy o tym wcale! – powiedział Sokrates. – Jeżeli to, co pragniesz wyjawić, nie jest ani prawdziwe, ani dobre, ani pożyteczne, wolę nic o tym nie wiedzieć. A i tobie radzę, żebyś o tym zapomniał…”

Kto ma ochotę bliżej wnikliwiej się tematom przyjrzeć zapraszamy na  nasz profil na Facebooku:

https://www.facebook.com/swietlica.podkasztanem/

 

Dzięki Kulczyk Foundation i inicjatywie Żółty Talerz możemy poszerzać naszą wiedzę o zdrowym odżywianiu  i zapewniać dla wszystkich zdrowe i smaczne przekąski – dziękujemy!

 

Działalność placówki jest finansowana z Miasta Gdańska.

-Kasztany-