Początek nowego roku zajęć w naszej świetlicy rozpoczęliśmy od ustalenia zasad, omówienie planu dnia i określenia reguł współpracy. Wspólnie stworzyliśmy plakat „Nasze zasady w świetlicy”. Rozmawialiśmy też na temat naszych marzeń, potrzeb i postanowień na nowy rok.

W tym roku w naszych świetlicach realizujemy program „OKNO NA ŚWIAT”, w ramach którego będziemy poznawać różne kraje, ich tradycje i obyczaje, potrawy, które jedzą, zabawy, w jakie bawią się dzieci i wiele innych ciekawych rzecz. Zaczęliśmy od karnawału – bo styczeń i luty to czas, kiedy ludzie na całym świecie świętują powitanie nowego roku. Przyjrzeliśmy się jak karnawał wygląda w różnych krajach. Pomogły nam w tym przygotowane pokazy slajdów a także obejrzenie reportażu pt. Karnawału w różnych częściach świata. Towarzyszyły temu dyskusje, dzielenie się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami.

Nie zabrakło też części kulinarnej. Uczyliśmy się wykonywać różne przystawki karnawałowe z warzyw, owoców. Wspólnie robiliśmy zdrową pizze oraz pizze bezglutenową, przy okazji odbyły się rozmowy na temat zdrowego odżywiania.  Robiliśmy różne sałatki np. sałatka po grecku, sałatka Gross, sałatka makaronowa, do sałatek były tosty czosnkowe. Zwróciliśmy uwagą aby nasze dania były zdrowe i bardzo kolorowe.

 

Działania finansowane przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej i Gminę Żukowo w ramach całorocznego projektu prowadzenia świetlic socjoterapeutycznych i wsparcia dziennego pod hasłem „Okno na świat” oraz przy wsparciu programu „Żółty Talerz” realizowanego we współpracy z Fundacją Kulczyka.

 

Zdjęcia: N. Panek-Kilanowska

Tekst: N. Panek-Kilanowska/ A.Szostek