Dziś  4 października 2014 zainaugurowaliśmy Pola Nadziei na Pomorzu 2015. Uroczyste sadzenie żonkili i przekazanie sadzonek miało miejsce na terenie Domu Hospicyjnego Caritas im. św. Józefa w Sopocie. To radosne spotkanie środowisk hospicyjnych Pomorza przy licznym udziale wolontariuszy zgromadziło również wiele życzliwych nam osób. W wydarzeniu uczestniczyli Pani Hanna Zych-Cisoń Wicemarszałek Województwa Pomorskiego, Pan Wieczesław Augustyniak Przewodniczący Rady Miasta Sopotu, Pani Halina Lewkowska Wice Prezes Zarządu Fundacji Energa, Pani Alicja Stolarczyk Prezes Zarządu Fundacji Hospicyjnej – Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dudkiewicza w Gdańsku, Pani Justyna Cyman reprezentująca Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Wawrzyńca, Pani Agnieszka Lipińska z Hospicjum im. św. Ojca Pio w Pucku , Pani Stanisława Domaszkiewicz Prezes Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, Pan Mirosław Skwara reprezentant Rady Hospicyjnej Domu Hospicyjnego Caritas im. św. Józefa. Gościliśmy również reprezentację harcerzy z różnych gdańskich  hufców wraz z harcmistrzynią Anną Deptułą  z-cą Komendantki  Komendy Głównej Chorągwi  Gdańska  oraz podopiecznych Ośrodka Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczego w Trąbkach Wielkich.

Największą radością była możliwość przyjęcia w naszych progach licznej grupy wolontariuszy (ok. 250 osób) ze swoimi koordynatorami. Byli wśród nich wolontariusze z poszczególnych ośrodków hospicyjnych,  ze  Szkolnych Kół Caritas i Parafialnych Zespołów Caritas oraz z zaprzyjaźnionych szkół .

Inaugurację poprowadzili ks. Janusz Steć Dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej oraz ks. Tomasz Kosewski Dyrektor Domu Hospicyjnego Caritas w Sopocie.

Głównym punktem wydarzenia był entuzjastyczny przemarsz na miejsce sadzenia żonkili, którym w tym roku stał się pas zieleni wzdłuż Al. Niepodległości, znajdujący się naprzeciw naszego hospicjum. Kolejnym punktem uroczystości było przekazanie reprezentantom ośrodków hospicyjnych koszy z cebulkami żonkili. Następnie  przedstawiciele grup wolontariuszy otrzymali paczuszki z cebulkami żonkili, które będą mogli zasadzić przy własnych placówkach. Niezwykłe spotkanie środowiska pomorskich hospicjów uświetniła  Weronika Korthals, która w swoim recitalu zaprezentowała utwory w języku polskim i kaszubskim. Publiczność zgromadzona przed wejściem do Domu Hospicyjnego chętnie włączała się w śpiew wraz z artystką. Dużą atrakcją, wzbudzająca wiele miłych emocji – jak się potem okazało ku naszej radości i satysfakcji – była przygotowana przez wolontariuszy i pracowników sopockiego hospicjum przy wsparciu hospicjum domowego im. św. Faustyny w Sopocie „żółta zabawa plenerowa”, której celem było ułożenie dużego napisu Pola Nadziei. Po tych zmaganiach przyszedł czas na słodki poczęstunek przygotowany przez hospicyjną kuchnię, darczyńców i wolontariuszy.

Każdy z gości na zakończenie otrzymał symboliczną bransoletkę którą zaprojektowała i wykonała Pani Małgosia – mama jednego z naszych najmłodszych podopiecznych – dziękujemy za ten dar.

Wszystkim dopisywały dobre humory, a na terenie hospicjum, mimo rozpoczętej kalendarzowej jesieni panowała aura iście wiosenna.

Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierali przygotowaniach do tego dnia, przede wszystkim zaś dziękujemy naszym wolontariuszom.