Gdańskie Dni Sąsiada odbyły się 28 czerwca w Centrum Pomocowym Caritas im. Jana Pawła II  już po raz trzeci. Inicjatorem spotkań jest Instytut Kultury Miejskiej, oraz Wy – drodzy Mieszkańcy, Pracownicy, Wolontariusze.

Swój jakże ważny wkład miała również Pani Wioleta Pacak, która w naszym Centrum koordynuje projekt „Samodzielni – Sprawni II” finansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wydarzenie było dobrą okazją do podsumowania drugiego etapu projektu, omówienia większej społeczności jego założeń oraz efektów, które osiągnęliśmy. Przez ostatnie miesiące grupa uczestników intensywnie pracowała na zajęciach eksperckich z psychologiem i logopedą aby po raz kolejny wystąpić przed wielką publiczność i podzielić się swoimi umiejętnościami. 

            Pogoda jak zwykle nas nie zawiodła, było pięknie, ciepło, słonecznie. Dzień upłynął nam pod znakiem legend i obyczajów naszego miasta Gdańska. Spotkanie rozpoczęliśmy od przedstawienia pt. „Legendy Gdańskie”, w którym udział wzięli nasi mieszkańcy, uczestnicy projektu „Samodzielni-Sprawni II”:  Pani Maria Poćwiardowska, Jadwiga Matczak, Elżbieta Hoppe, Ryszard Galczewski, przygotowaniem naszych artystów zajęła się Pani Anna Brych.  

Był również quiz, dzięki któremu mogliśmy sprawdzić naszą wiedzę o Gdańsku oraz dowiedzieć się kilku nieznanych ciekawostek o naszym mieście. Całość spotkania uświetniła muzyka w wykonaniu Rodziny Państwa Michalskich oraz wspaniała kuchnia serwująca potrawy dawnej kuchni gdańskiej. Potrawy zostały przygotowane na podstawie dawnej książki kucharskiej, pierwotnie wywodzącej się z 1806 roku, a wydanej i przetłumaczonej z języka niemieckiego na polski w 2007 roku,  pod tytułem „Gdańska Książka Kucharska”, opracowanie Andrzej Grzyb. Książka zawiera aż 410 oryginalnych receptur i może poszczycić się wieloma wykwintnymi daniami, można w niej odkryć wspaniałe i proste dania, zawierające nieznane dotąd połączenia smakowe. My wybraliśmy trzy potrawy: ciasto cynamonowe, proste o intensywnym aromacie, pieczone bez proszku do pieczenia, gofry drożdżowe o wyraźnym i wyjątkowym aromacie drożdży, miękkie, rozpływające się w ustach, oraz tradycyjną zupę z pomorza sporządzoną ze świeższych wiśni.

            Nie należy również zapomnieć o naszych wspaniałych sąsiadach z Dziennego Domu Pomocy „Wigor”, którzy razem z nami chłonęli cudowną atmosferę tego pięknego dnia. Pamiętajmy zatem o miejscach, ludziach, pamiątkach i cudach pięknego Gdańska i o sąsiadach, którzy dobrze życzą.