„Gdański Chór Nauczycielski”, w którym śpiewały tylko kobiety powstał w 1984 roku, w nawiązaniu do 20-letniej tradycji poprzednio działającego w Gdańsku- Chóru Nauczycielskiego. Od roku 1986 chór przekształcił się w mieszany i przyjął nazwę Kameralny Chór Nauczycielski- wspomina Pani Teresa Pabjańczyk- dyrygent oraz opiekun artystyczny. Chór liczy ponad 50 osób, w nasze progi przyjechała równie liczna grupa ponad 30 śpiewaków, która rozbrzmiała w naszym Centrum 13 stycznia. W związku z tym, że Chór Nauczycielski z powodzeniem koncertuje również poza granicami kraju (Austria, Francja, Litwa, Niemcy, Rosja, Włochy) ma bardzo bogaty repertuar. Na potrzeby przyjazdu do naszej placówki przetłumaczyli na język polski większość utworów światowego formatu. Wszystkich mieszkańców, a wród nich także uczestników projektu „Kierunek: samodzielność” współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji zachwyciła melodyjność i lekkość wykonywanych kolęd. Mogliśmy w niewerbalny sposób poczuć porozumienie, poprzez emocje płynące z cudownego śpiewu i gesty dyrygenta, przypominające taniec. Podczas występu Pani dyrygent zaproponowała wspólne kolędowanie. Liczna grupa seniorów wykonała parę kolęd m.in. „Dzisiaj w Betlejem”. Była to niezwykła propozycja ponieważ seniorzy mogli poczuć się jakby sami byli członkami chóru. Na twarzach seniorów można było dostrzec radość, łzy wzruszenia. Były podziękowania i rozmowy z chórzystami. Każdy z członków chóru otrzymał na pamiątkę upominek w postaci rękodzieła (gipsowy aniołek) wykonanego przez uczestników terapii zajęciowej. W tym dniu nie tylko ważny był koncert, ale także to, że mogliśmy być wszyscy razem i cieszyć się, z narodzin Chrystusa. Dziękujemy za to muzyczne spotkanie i do zobaczenia.

Tekst, zdjęcia: Monika Szczukiewicz