Dokładnie tydzień temu świętowaliśmy wspólnie Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Uroczysta Gala odbyła się w tym roku w Europejskim Centrum Solidarności. To wyjątkowe miejscu związane w szczególny sposób z wolnością i godnością człowieka,  która tak bliska jest wolontariuszom poświęcającym swój czas, żeby nieść pomoc drugiemu człowiekowi. Szczególną atrakcją dla zaproszonych wolontariuszy była możliwość zwiedzenia wystawy  w ECS wraz z przewodnikiem.

Podczas oficjalnej części spotkania tradycyjnie już wyróżniliśmy osoby, które w ostatnim roku szczególnie zasłużyły się w działaniach na rzecz innych. Tytuł Samarytanina Roku 2014 otrzymali:

– Róża Wein-Czubenko (wolontariuszka Centrum Pomocowego caritas im. Św. Ojca Pio w Gdyni)

– Miriam Radtke (wolontariuszka Centrum Wolontariatu Caritas)

– PZC z Parafii pw. Chrystusa Króla i Bł. Alicji Kotowskiej w Wejherowie

– SKC z Zespołu Szkół nr 15 w Gdyni (Gimnazjum nr 20)

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

W trakcie spotkania odbyło się również uroczyste wręczenie aktów powołania pięciu Nowym Szkolnym Kołom, które zawiązały się w ciągu ostatniego roku. Były to SKC przy:  II Liceum Ogólnokształcącym im. Józefa Konrada Korzeniowskiego w Rumi, Gimnazjum im. Kazimierza Jagiellończyka w Trąbkach Wielkich, Zespole Szkół Ekologicznych w Gdyni, Gimnazjum nr 27 im. Mariusza Zaruskiego w Gdańsku, Szkole Podstawowej nr 40 im. kpt. Leonida Teligi w Gdańsku.

Kolejnym punktem uroczystości był film przygotowany przez naszych wolontariuszy zagranicznych prezentujący ich rozumienie wolności i solidarności, a potem niespodzianka – czyli rozstrzygnięcie konkursu „Szczotka, pasta, kubek…” – w ramach którego wolontariusze Szkolnych Kół Caritas zbierali wspomniane przybory higieniczne dla swoich rówieśników z potrzebujących rodzin. Okazało się, że najwięcej takich zdrowych upominków przygotowało SKC z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krokowej. Ostatnim elementem uroczystości było zaproszenie wolontariuszy do udziału w nowej – a w zasadzie reaktywowanej – akcji pod hasłem „NIEWIDZIALNA RĘKA”.

Po Gali na uczestników czekał słodki poczęstunek.

Serdecznie dziękujemy Dyrekcji i Pracownikom ECS za gościnę i umożliwienie zaproszonym wolontariuszom zwiedzenia wystawy wraz z przewodnikiem! Dziękujemy również panu Jerzemu Kiszkisowi, który podjął się roli konferansjera podczas uroczystości.