W niedzielne, deszczowe popołudnie 26 lipca 2015 r. odbył się  Parafialno-Sołecki Festyn Rodzinny w Łebnie. Głównym organizatorem Festynu od samego początku jest ks. kan. Mieczysław Guzmann i Parafialny Zespół Caritas wraz z sołectwami Będargowo, Łebno, Łebieńska Huta i Zęblewo. Współorganizatorami są także: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II  w Łebnie; Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie; Biblioteka Publiczna Gminy Szemud; Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w Łebnie; Ochotnicza Straż Pożarna w Łebnie; WKS „Barka” – Łebno.

Na początku imprezy miłych Gości przybyłych na rodzinne spotkanie  oraz Parafian powitał i życzył radosnej zabawy ks. proboszcz Mieczysław Guzmann. Wśród gości honorowych obecny był Ryszard Kalkowski – Wójt Gminy Szemud, który wszystkich uczestników Festynu serdecznie pozdrowił. Obecni byli także radni na czele z Ireneuszem Czarnowskim -Wiceprzewodniczącym Rady Gminy Szemud. Miłym akcentem spotkania było wręczenie przez prezesa Zenona Hewelt legitymacji nowym członkom Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Tradycyjnie program Festynu przygotował i prowadził Leszek Walkowiak, który w imieniu parafian serdecznie podziękował ks. Proboszczowi za zorganizowanie kolejnego – osiemnastego Festynu Rodzinnego i za wszelkie dobro, które  z inicjatywy Księdza rodzi się i owocuje w naszej Parafii.

Następnie na scenie odbyły się pokazy talentów  wokalnych i tanecznych  dzieci z Przedszkola  i Szkoły Podstawowej  w Łebnie. Ważnym punktem programu artystycznego był koncert laureatów „IX Konkursu Piosenki Religijnej – Łebno 2015”. Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez GCK,SiR w Szemudzie.

Bardzo ciepło został przyjęty przez publiczność występ zespołu KGW z Nowej Karczmy – „Najlepszego Koła Gospodyń Wiejskich Województwa Pomorskiego w 2015 roku”. Potem wystąpił  znakomity zespół wokolno-muzyczny „Bajka” z Poznania, który przyjechał na zaproszenie Stowarzyszenia Oświatowego wsi Łebno. Zabawy muzyczne z zespołem bardzo przypadły do gustu całym rodzinom. Gwoździem programu, podobnie jak w ubiegłym roku był występ kaszubskiego „Kabaretu Kùńda” z Luzina czyli Adama „Szadi” Hebla i Ryszarda Nalepki. Występ sponsorowany był przez Ewę i Darka Tiszer. Obecni uczestnicy Festynu nie mogli się nudzić, o czym świadczyły dobre humory i gorący aplauz przez cały czas trwania występów.

Występy artystyczne przeplatane były licznymi konkursami sprawnościowym, które przyciągnęły do udziału wielu chętnych. Największe zainteresowanie wzbudziły konkursy: przeciąganie liny, bieg w workach, taniec pod gałązką palmową czy konkurs „Miss twardej pupy”. Konkursowe nagrody przekazali: GCK,SiR w Szemudzie, Biblioteka Publiczna Gminy Szemud i Parafialny Zespół „Caritas”.

Przeprowadzony został także konkurs regionalny przez Kasię Miotk – opiekuna Izby Regionalnej, która  po konkursie zaprosiła wszystkich chętnych do zwiedzania naszego kaszubskiego muzeum.

Nie zabrakło także emocji sportowych. Na boisku piłkarskim odbył się turniej piłki nożnej o Puchar Prezesa – Stanisława Petty, pomiędzy  WKS Barka Łebno  i drużyną z Sychowa. Turniej wygrali gospodarze – 3:1.

W ramach Festynu, przy dużym zaangażowaniu Doroty Miotk – sołtysa wsi Łebno, zainstalowany został plac zabaw z wieloma atrakcyjnymi „dmuchanymi zabawkami”, kulami wodnymi, piłkarzykami, ringiem bokserskim  i trampoliną. Ponadto podczas imprezy trwała sprzedaż losów, a  przy stoiskach Caritasu i KGW Będargowo można było kupić ciasto, wypić pyszną kawę, zjeść zapiekanki i inne smakołyki. Czynny było także stoisko z kiełbaskami zorganizowane przez sołtysa wsi Będargowo oraz  punkt sprzedaży z kaszubskimi książkami prowadzony przez Marię Chustak – bibliotekarkę z Łebna.

Zabawa taneczna była ostatnim punktem programu przygotowanego przez organizatorów Festynu. Do tańca grał znakomity, kaszubski zespół muzyczny z  Będargowa czyli Radosław Hewelt i  zespół „YORK.”

Na zakończenie należy przypomnieć, iż celem Festynu była wspólna zabawa oraz zebranie funduszu na organizację wigilijnego spotkania i wakacyjnych wycieczek dla dzieci z rodzin wielodzietnych i będących w potrzebie.

Organizatorzy już teraz zapraszają mieszkańców gminy Szemud oraz wakacyjnych gości na kolejny Festyn, który od przyszłego roku odbywać się będzie na stałe w każdą pierwszą niedzielę sierpnia.