Już prawie na koniec pobytu w Polsce, a jeszcze przed świętami wielkanocnymi wolontariusze EVS skorzystali z zaproszenia i odwiedzili wychowanków Zakładu Poprawczego w Gdańsku Oliwie.

 

W spotkaniu udział wzięła Ainoa, Kati i Gice. Zaprezentowali swoje kraje, ale przede wszystkim opowiedzieli jak wyglądają zakłady poprawcze dla nieletnich oraz więzienia u nich w krajach – Hiszpanii, Rumunii i Niemczech.

Zwłaszcza Ainoa ma bogatą wiedzę na ten temat… miała bowiem okazję pracować w Hiszpanii w projekcie z młodymi chłopcami, którzy właśnie opuścili zakład poprawczy. Celem projektu było ponowne włączenie ich do społeczeństwa poprzez naukę różnych umiejętności z dziedziny budowlanej. Dzięki niemu, wspólnymi siłami wraz z wychowawcami 15-osobowa grupa chłopców w wieku 15-20 lat, zbudowała całą organizację od podstaw. Warto byłoby wprowadzić tego typu projekty w każdym z krajów, widać bowiem obopólną korzyść z tego typu działań.

 

Wolontariusze mieli także okazję zobaczyć różne zakątki zakładu – pokoje wychowanków, sale warsztatowe, a także miejsca spędzania wolnego czasu. Bardzo dziękujemy za miłą gościnę.