Mieszkańcy Domu Hospicyjnego św. Józefa wraz z chórem Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zaspiewali „El noi de la Mare”

 

       Choć liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego już dawno się zakończył, to jednak w polskiej tradycji wciąż żywy jest zwyczaj śpiewania kolęd do uroczystości Matki Bożej Gromnicznej ( 11.02).  Dlatego grupa członków Chóru Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, wraz z dyrygentem  Jerzym Szarafińskim odwiedziła Dom Hospicyjny św. Józefa w Sopocie. – Bardzo się cieszymy, że możemy tutaj z wami dziś być i pośpiewać kolędy – mówił do obecnych podczas koncertu domowników Jerzy Szarafiński.  Chórzyści zaśpiewali kilka tradycyjnych kolęd i pastorałek – tych znanych i tych całkiem zapomnianych. Podczas koncertu pacjenci oraz personel mieli okazję odbyć w wyobraźni niezwykłą podróż, nie tylko po polskim Betlejem, ale także przenieść się myślą do dalekiej Hiszpanii, za sprawą  kolędy „El noi de la Mare” zaśpiewanej przy akompaniamencie gitary. Mogli też rozsiąść się wygodnie w jednej z ław prawosławnej cerkwi, gdy rozbrzmiewało  „Nowa Radost’ Stała”.

 

        Oczywiście nie mogło obyć się bez wspólnego śpiewania kolęd, bo przecież po to właśnie spotykają się kolędnicy. To spotkanie przyniosło wiele radości zarówno nam, jak i samym chórzystom. Można to było odczytać z ich twarzy, usłyszeć w rozmowie. Za poświęcony czas, szczerą radość i piękny śpiew – DZIĘKUJEMY.  Był to pierwszy koncert Chóru Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w naszym Domu Hospicyjnym. Mamy nadzieję, że nie ostatni .

 

 

         Chór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego jest jednym z najstarszych i najbardziej utytułowanych chórów akademickich w Polsce. W ponad sześćdziesięcioletniej działalności był laureatem czołowych nagród na licznych festiwalach chóralnych – polskich i zagranicznych. Chór koncertował w dwudziestu dziewięciu krajach świata: Austrii, Belgii, Bułgarii, Chinach, Chorwacji, Czarnogórze, Czechach, Danii, Filipinach, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Jugosławii, Kanadzie, Litwie, Macedonii, Niemczech, Portugalii, Rosji, Rumunii, Republice San Marino, Szwecji, Szwajcarii, USA, Włoszech, Watykanie i Wielkiej Brytanii. W skład bogatego repertuaru zespołu wchodzą utwory a capella wielu polskich i zagranicznych kompozytorów reprezentujących różne style muzyczne i epoki, Spirituals & Gospel, musicale, oraz dzieła oratoryjno-kantatowe. Chór współpracował z wieloma instytucjami kulturalnymi m.in. z Państwową Filharmonią Bałtycką, Polską Filharmonią Kameralną z Sopotu, Filharmonią Olsztyńską i Filharmonią Koszalińską. Kierownikiem artystycznym chóru od 1988 roku jest Jerzy Szarafiński.

Za dotychczasową działalność artystyczną Chór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego został odznaczony przez Polski Związek Chórów i Orkiestr Złotą oznaką Honorową z Laurem.

 

Wolontariuszka Dorota W.

 

foto: Stefan Potulski