Tegoroczne obchody Dnia Matki w naszym Centrum były bardzo wyjątkowe.  Chociaż kalendarzowy Dzień Matki wypada 26 maja – my jego świętowanie zaplanowaliśmy na dzień 27 maja.

Uroczystość zorganizowaliśmy wspólnie z Centrum Pracy Socjalnej 4 Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku i do udziału w niej zaprosiliśmy nie tylko podopiecznych naszego Centrum ale także osoby mieszkające w pobliżu naszej placówki, będące klientami MOPR Gdańsk.

Spotkanie z okazji Dnia Matki rozpoczęło się o godzinie 15.00 w barwnie udekorowanej i zapełnionej prawie po brzegi publicznością i gośćmi jadalni naszego Centrum.

Jako pierwsi na scenie zaprezentowali się uczniowie Szkoły Muzycznej   II Stopnia im. Fryderyka Chopina w Gdańsku – Wrzeszczu. Wyjątkowo utalentowani soliści i solistki w profesjonalny sposób zaśpiewali piękne piosenki i pieśni z repertuaru klasycznego. Nie zabrakło także brawurowo zagranych utworów na instrumentach. Przygotowany przez uczniów Szkoły koncert zrobił na wszystkich obecnych ogromne wrażenie. Profesjonalizm i kunszt młodych artystów sprawił, że w czasie ich występu publiczność mogła mieć wrażenie, że przeniosła się do sali filharmonii lub opery!

Po części koncertowej nastąpiła krótka przerwa na coś słodkiego. Pięknie udekorowane kwiatami bzu stoły, zastawione apetycznym ciastem, owocami oraz aromatyczną kawą i herbatą zachęcały wszystkich do konsumpcji.

Następnie naszą małą sceną zawładnęli energiczni i żywiołowi członkowie Stowarzyszenia Seniorów „Starsi”, którzy zaprezentowali się w sztuce teatralnej       pt. „Sanatorium”. To żartobliwy spektakl, opowiadający w humorystyczny sposób o codziennym życiu kuracjuszów przebywających na leczeniu sanatoryjnym. Sztuka powstała na podstawie obserwacji osób, które bywają w różnego rodzaju uzdrowiskach a zaprezentowane w niej scenki i śmieszne powiedzonka  wywoływały salwy śmiechu na sali.

W czasie spotkania można było również podziwiać prace wykonane przez podopiecznych placówki pod kierunkiem terapeutek zajęciowych Pani Moniki oraz Pani Justyny.

Serdeczne podziękowania składamy wszystkim pracownikom                                    i wolontariuszom zaangażowanym w przygotowania do obchodów Dnia Matki,                 a w szczególności: Pani Monice i Pani Justynie za przygotowanie pięknej dekoracji             i wystawy; Pani Anecie i Pani Grażynce za wszelkie wsparcie i pozytywną energię; Pani Kasi z zespołem za pyszne ciasta i zaangażowanie.

Dziękujemy również Piekarni-Cukierni Mielnik ze Straszyna za przekazane ciasta oraz firmie Apena ze Skowarcza za podarowane owoce.

Spotkanie z okazji Dnia Matki zakończyliśmy w doskonałych humorach i pełni wrażeń. To był wyjątkowy czas obcowania ze sztuką teatralną i muzyką klasyczną. Dzięki naszym wspaniałym gościom udało nam się połączyć wspomnienia naszych wyjątkowych Mam z niesamowitymi doznaniami artystycznymi.  A wspomnienia te są pełne słów, które zawiera w sobie cytowany niżej wiersz Karola Wojtyły:

To matka?
(Karol Wojtyła)

Choć posiwiały ciemne jej sploty,
Chociaż zmarszczkami twarz jej pokryta,
Chociaż wdzięk lekki straciły kroki,
Lecz w oczach tenże uśmiech zakwita,

Ta sama miłość w sercu jej płonie,
Co wiek swój, słabość, zapomnieć każe,
Tylko do dzieci wyciąga dłonie,
I wszystko oddać gotowa w darze.

I choć na nogach ledwo się słania,
Mnie spocząć każe, „… boś ty zmęczona,
Ty tyle dzisiaj miałaś biegania…”
I tuli dziecko swoje w ramionach.

I zawsze czujna, ciągle gotowa
Pomagać dzieciom swym do ostatka,
Miłość swą w czyny zdobi, nie w słowa –
– To ma jedyna, najdroższa matka!