„Żniwo wprawdzie wielkie ale robotników mało.
Proście Pana żniwa, aby wyprawił robotników na żniwo swoje”

(Mt 9,37-38)

Idea „Dnia Kapłańskiego” polega na całkowitym poświęceniu i ofiarowaniu, jednego dnia w miesiącu, Zbawicielowi przez ręce Jego Najświętszej Matki w intencji uświęcenia wszystkich kapłanów i kandydatów do życia kapłańskiego i zakonnego oraz o liczne i święte powołania do służby Bożej. W tej intencji należy również ofiarować w tym dniu wszystkie swoje modlitwy, prace, radości i cierpienia oraz wszystkie dobre uczynki, a także przyjąć Komunię Św.

„Dzień Kapłański” obecnie obchodzony pierwszy czwartek miesiąca zwany jako „Czwartek Kapłański”, jednak nie zawsze tak było. Otóż na początku był obchodzony w sobotę „Sobota Kapłańska”.

Inicjatorem idei „Dnia Kapłańskiego” był ks. Paschalis Schmid (1887 -1957), salwatorianin. Pracując jako wychowawca młodzieży w salwatoriańskim kolegium w Bad Wurzach w Niemczech, był świadkiem jak z powodu trudności finansowych rodziców, nie było można przyjąć młodych ludzi, którzy ubiegali się o przyjęcie do kolegium. Podczas rekolekcji kapłańskich, które odbywał w Tisis w Austrii, 23 lutego 1930 r., przeżył „godzinę narodzin Soboty Kapłańskiej”. Poczuł się wtedy powołanym do tego, aby uczynić wszystko by zaradzić problemom kapłanów w całym Kościele. W rozmowie z biskupem Kellerem w Berlinie w listopadzie 1931 r. doszedł do przekonania, że na pierwszym miejscu jest sprawa świętości kapłanów a na drugim dopiero sprawa nowych powołań kapłańskich. Następnie, w czasie rozmów z założycielką Dzieła Pomocy Kobiet dla Powołań Kapłańskich – księżniczką saksońską Immaculatą, stwierdził, że kapłanom należy poświęcić jeden dzień w miesiącu.

Pierwszy „Dzień Kapłański” został odprawiony 8 września 1934 r. w katedrze św. Jadwigi w Berlinie.

W Naszym centrum od wczesnych godzin porannych trwały przygotowania do uroczystego śniadania. Podczas symbolicznych obchodów „Dnia kapłańskiego”, został specjalnie przygotowany stół, przy którym spotkali się Nasi księża: ks. kapelan Jerzy Kownacki, ks. kapelan Tadeusz Polak i ks. January Kownacki. Pani Dyrektor Katarzyna Jasińska złożyła najserdeczniejsze życzenia w imieniu wszystkich mieszkańców i pracowników Centrum Pomocowego Caritas. Życzenia również złożyła przewodnicząca Samorządu Mieszkańców Pani Maria Poćwiardowska oraz mieszkanka Pani Alicja Glegolska. Życzenia błogosławieństwa bożego, zdrowia, szczęścia, wszelkiej pomyślności. . Niech każdy z Nas oprócz życzeń ofiaruje chwilę modlitwy w intencji kapłanów. Nasi księża otrzymali również świątecznego baranka z ciasta, kwiaty oraz upominki wykonane przez uczestników terapii zajęciowej.