W ostatnią niedzielę (23 czerwca) odbył się Rejs z Kapitanem Żeglugi Wielkiej Romanem Paszke.

                Dla przypomnienia, rejs był nagrodą za aktywne uczestnictwo  w różnych konkurencjach i  zabawach podczas „Pomorskiego Dnia Dziecka” zorganizowanego wspólnie przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej, Polski Cukier, Sopockie Korty Tenisowe oraz wieloletnich partnerów czyli Fundację Pomorską i Żeglugę Gdańską.

Tylko dziesięcioro  dzieci spośród tysiąca zostało szczęśliwymi zwycięzcami.

                O godzinie 9.45 wszyscy uczestnicy rejsu spotkali się przed Molo w Sopocie, skąd następnie  wyruszyli do zacumowanego przy marinie katamaranu Gemini 3 tj.  ogromnego  jachtu żaglowego, który jest jednym z najszybszych jachtów, jakie kiedykolwiek istniały. Tam  czekał na uczestników wyprawy sam Pan Kapitan Roman Paszke. Po przywitaniu się, ubraniu kamizelek ratunkowych i omówieniu zasad nastąpiło wyjście w morze.  Podczas dwugodzinnego rejsu Pan Kapitan opowiadał  o swoich fascynujących wyprawach m.in. biciu rekordu, o problemach napotykanych na morzu, o braku snu  podczas rejsu, o warunkach pogodowych i walce z wysokimi na 20 metrów falami. A także  o dryfujących kontenerach, które potrafią narobić szkód w poszyciu kadłuba uniemożliwiając dalszy rejs i o wielu innych wątkach. Potem spłynął cały potok pytań, na które Pan Kapitał szczegółowo odpowiadał.

                Po dwóch godzinach rejsu nastąpiło wpłynięcie do portu jachtowego. Wszyscy byli zachwyceni obserwowaniem manewrowania tak dużej jednostki w tak małej, portowej przestrzeni, mijania i cumowania  na centymetry.

                Przeprowadzone  w mgnieniu oka cumowanie katamaranu zakończyło niesamowity rejs z Romanem Peszke. Na koniec już tylko pamiątkowe zdjęcia i „ koniec przygodo !!!”