W dniu 14 sierpnia 2013 r. od wczesnych godzin porannych w Centrum Pomocowym im. Jana Pawła II trwały przygotowania do wyjazdu tramwajem wodnym na Hel sześciu seniorów z dwoma opiekunami.

Tak rozpoczęliśmy realizację projektu „Dwa plenery”- Hel w fotografii i rysunku, dzięki wsparciu Pomorskiego Funduszu Młodzieżowego.

Po rejsie statkiem półwysep helski przywitał nas sztormową pogodą, pijąc gorącą herbatę w uroczej restauracji uczestnicy projektu wykonali serię nadmorskich szkiców oraz zjedliśmy pyszny obiad (flądra z grillowanym ziemniakiem, warzywami i surówkami).

Spacerowaliśmy głównym deptakiem ul. Wiejską podziwiając ryglowe domy rybackie z przełomu XVIII/XIX w., zrobiliśmy serię zdjęć pod imponującą latarnią morską z 1942 r. i domem latarnika.

Zachwycił nas charakterystyczny poewangielicki kościół pod wezwaniem św. Piotra i Pawła, najstarszy, pochodzący z XV w. budynek miasta, będący w latach 1525- 1945 świątynią lokalnej Gminy Ewangelickiej. Obecnie mieści się tu siedziba Muzeum Rybołówstwa- Oddziału Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Podczas spaceru wzdłuż promenady, która prowadzi od portu wojennego do portu rybackiego długim betonowym falochronem zraszały nas morskie fale przelewające się przez wysoki wał.

Podczas  rejsu statkiem z Helu do Gdańska wspominaliśmy fantastyczną wycieczkę pełną niespodzianek pogodowych, urokliwego miasteczka, piękna nadmorskiej przyrody.

Uwieńczaniem projektu będzie wystawa zorganizowana w domu seniora. Prezentację zdjęć, rysunków będzie można oglądać od 21 sierpnia 2013 r. w holu głównym Centrum Pomocowym Caritas im. Jana Pawła II.