Pies wiernością, oddaniem i zaufaniem do swojego pana zasłużył sobie na miano najlepszego przyjaciela człowieka. Ta przyjaźń trwa od tysięcy lat. Pies sprawdza się także w dużo poważniejszej i bardziej odpowiedzialnej roli – potrafi uzdrawiać nasze emocje, umysł i ciało. Na tych właśnie zdolnościach bazuje dogoterapia. Jest to jedna z metod rehabilitacji, w której odpowiednio przeszkolony pies-przyjaciel wspomaga terapeutę w wielopoziomowym usprawnianiu dzieci i dorosłych, a także pomaga osobom starszym w zachowaniu oraz nawiązaniu kontaktów ze światem zewnętrznym.

24 stycznia odwiedzili nas wyjątkowi goście z Fundacji Dobrych Zwierząt z Gdyni:  pani Krystyna Dudzis, zoopsycholog, dogoterapeuta i treser psów, asystentka Aneta oraz cztery wesołe psiaki, boksery: Inka, Zara i Czabor oraz pitbull  Prażka. Boksery zostały adoptowane z fundacji Boksery w Potrzebie, natomiast pitbull pochodzi ze schroniska Promyk. Pani Krystyna opowiadała mieszkańcom o psich zwyczajach, psotach oraz pochodzeniu każdego z czworonogów. Seniorzy byli zachwyceni małymi psotnikami.  Mieli okazję zobaczyć, jak potrafią aportować oraz bawić się ze sobą.  Był to dla wszystkich czas radości, uśmiechu, ale także refleksji i wspomnień. Pensjonariusze wspominali swoich czworonogów, którzy na zawsze pozostaną w ich pamięci. Nie zabrakło zabawnych historii dotyczących zachowań psiaków, które przysporzyły dużo uśmiechu na twarzach mieszkańców.

Piątkowe spotkanie nie było pierwszym i ostatnim. Ze względu na duże zainteresowanie, naszych czworonożnych przyjaciół będziemy gościć raz w miesiącu. Z niecierpliwością czekamy na kolejną wizytę Fundacji Dobrych Zwierząt!