Dziś, w wigilijny poranek, JE Ks. Apb Sławoj Leszek Głódź pobłogosławił nowe samochody – busy, które zaraz po świętach będą woziły uczestników Warsztatów Tetapii Zajęciowej (WTZ) Caritas oraz Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego (OREW).

 

Dla wielu osób niepełnosprawnych, szczególnie mieszkających na terenach wiejskich, zapewnienie transportu na i z zajęć, jest jedyną możliwością uczestnictwa w nich.  

Po poświęceniu Jego Ekscelencja osobiście przetestował losowy wybrany pojazd. Teraz, po błogosławieństwie i pozytywnym przejściu testów, samochody są gotowe do rozpoczęcia pracy.  

 

Zajęcia dla osób niepełnosprawnych w WTZ odbywają się codziennie. Codziennie prowadzony jest trening umiejętności życiowych, społecznych, zawodowych. Gdańska Caritas prowadzi 4 placówki tego typu: w Rumi, Krzywym Kole, Łapinie i Gdyni. Codziennie rehabilitację odbywa blisko 120 niepełnosprawnych mieszkańców województwa pomorskiego powyżej 16 roku życia. Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy Caritas działa w gminie Trąbki Wielkie i jest miejscem, gdzie niepełnosprawne dzieci w wieku szkolnym zdobywają podstawowe umiejętności w sposób maksymalnie dostosowany do ich możliwości.

 

Zakup samochodów został dofinansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych za pośrednictwem powiatów wejherowskiego i ziemskiego gdańskiego.