Zgodnie z życzeniem podopiecznych, Centrum Pomocowego Caritas im. Jana Pawła II, odbyła się debata poświęcona Polsce. Wykład prowadziła pani Agata Birecka

z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Gdańsku. Była muzyka z lat 60-70

oraz zdjęcia poświecone Polsce, ku wielkiemu zadowoleniu naszych podopiecznych.

Wykład zaczął się od wiedzy podstawowej, czyli o znaczeniu koloru flagi, o języku polskim,  o tym jak wypadamy w świecie – tu pojawił się krótki, zabawny filmik Ambasady Amerykańskiej, pokazujący trudności w wypowiadaniu niektórych słów, zdań, w języku polskim, przez obcokrajowców. O tym, że na ogół kojarzymy się pozytywnie, jako dobry partner ekonomiczny, jako kraj stabilny, gdyż ominął nas kryzys, że jesteśmy gościnni, ale też mało się uśmiechamy i wiecznie marudzimy. Wyjaśniono dlaczego tak się dzieje, w większości negatywnych przypadków, są to  stereotypy, które powstają poprzez fałszywy obraz kreowany przez jednostki. Ludzie mają tendencje do uogólniania pewnych zachowań.

Stereotypy nie biorą się znikąd i powinniśmy traktować je z przymrużeniem oka. Pensjonariuszom bardzo się podobało, były podziękowania i oklaski, pytali również o kolejny termin wykładów, więc – DO NASTĘPNEGO SPOTKANIA Z HISZPANIĄ!