Na Fromborskiej raz w miesiącu czwartek staje się dniem, w którym wirtualnie odwiedzamy takie kraje, które szczególnie interesują naszych seniorów. Spotkaniu towarzyszą barwne opowieści oraz zdjęcia. Tym razem Pani Agata Birecka z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej opowiedziała nam o Chile- co w języku hiszpańskim oznacza papryczkę i której kształtem ten kraj przypomina. Z tego też powodu, państwo to zaliczane jest do jednego z najwęższych na świecie.

Do Chile przynależą także wyspy, a najbardziej rozpoznawalna jest Wyspa Wielkanocna. Swoją nazwę zawdzięcza niedzieli wielkanocnej, kiedy to Holender Jacob Roggeveen dokonał odkrycia nowego, nieznanego lądu. Wyspa słynie z umieszczonych tam kamiennych posągów tzw. moai, przedstawiających głowy polinezyjskich bóstw lub przodków. Zabytkowe figury zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i uznawane są za obowiązkowy punkt turystycznych wędrówek.

Gastronomicznym znakiem rozpoznawczym Chile jest wino, a tradycyjnym daniem są tzw. empanadas, czyli pierogi z nadzieniem mięsnym, warzywnym lub serowym. Pieczone bądź smażone. Równie popularne jest „pebre”, czyli drobno posiekana sałatka, której podstawą są odpowiednio: pomidory, cebula, czosnek i kolendra.

Chilijczycy są przyjaźni, ale zamknięci, zdystansowani. Bardzo skupieni na rodzinie, która najczęściej jest duża i wielopokoleniowa. Zaproszenie kogoś na obiad na niedzielę to nietakt, bo ten dzień jest zarezerwowany dla najbliższych.

 

Ciekawostką jest to, że bohaterem narodowym Chile jest Ignacy Domeyko, polski uczony i inżynier, twórca linii kolejowej w Andach. Jego nazwiskiem nazwano pasmo górskie La Cordillera Domeyko. Poza tym w Santiago ślad po sobie zostawił ciekawy architekt pochodzenia polskiego, Luciano Kulczewski, nazywany chilijskim Gaudim. Jest autorem wielu ciekawych budynków w stolicy Chile, a na każdym zostawił swój osobisty podpis.

 

Chile to nie tylko miasta, to malownicze krajobrazy, kolorowe domki, przyroda, która zachęca do kontemplacji, oddajmy się jej zatem.

 

Do zobaczenia 24 września!