Blisko setka wybitnych polskich aktorów w samo południe 14 września zjawiła się w Gdańsku. Na 22 przedprożach Długiego Targu, przez 45 minut w samym centrum miasta recytowali fragmenty z utworów Williama Szekspira. To plenerowe widowisko uświetniło akt wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Mirosław Baka, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Andrzej Chyra, Magdalena Cielecka, Marian Kociniak, Krzysztof Kolberger, Cezary Kosiński, Wojciech Malajkat, Andrzej Pieczyński, Jerzy Radziwiłowicz, Andrzej Seweryn, Jerzy Stuhr, Zbigniew Zamachowski i Olgierd Łukasiewicz – to zaledwie drobna część nazwisk sław naszego teatru i filmu, które wystąpiły w Gdańsku. Opiekunem artystycznym widowiska plenerowego „Aktorzy przyjechali!” (jego tytuł jest oczywiście cytatem z Szekspirowskiego „Hamleta”) jest Andrzej Wajda.
W wydarzenie to włączyli się także wolontariusze Caritas – Ela, dwie Karoliny, Grzegorz i Piotrek. Byliśmy odpowiedzialni za przygotowanie 4 z 22 scen, opiekę nad aktorami – w naszym wypadku byli to min.: Anna Mucha, Maja Komorowska wraz ze swoimi studentami ze szkoły aktorskiej, Cezary Pazura, Andrzej Seweryn, Ewa Kasprzyk, Grażyna Barszczewska. Zaangażowanie wolontariuszy Caritas w działania zewnętrzne było ciekawą przygodą, możliwością sprawdzenia się w innych niż dotychczas okolicznościach (wolontariusze sami zauważyli, że wolontariat kulturalny nie jest tym samym co wolontariat w Caritas, choćby przy akcji letniej).
Zauważyli różnicę w działaniu instytucji choć cieszy mnie fakt że przede wszystkim czuli się Caritasowi. Każdy wolontariat jest tak naprawdę możliwością nauki samodzielności, sprawdzenia siebie, okazją do poznania nowych i ciekawych ludzi, zebrania doświadczeń które potem mogą zaprocentować w dalszym życiu.
Trzeba przyznać że happening Aktorzy przyjechali był dla nas po prostu zabawą, co nie znaczy, że następny nasz wspólny wolontariat (a na następny mamy już ochotę) też taki będzie.