Akcja „Tak Pomagam” – zebraliśmy 6232 kilogramy  i nie tylko

W dniach 9 i 10 grudnia 2011 w całej Polsce Caritas przeprowadziła Ogólnopolską Zbiórkę żywności pod hasłem „Tak Pomagam!”  Także w Archidiecezji Gdańskiej poprzez włączenie się do akcji w 35 sklepach spożyawczych przy pomocy 335 wolontariuszy pozyskaliśmy 6232 kg artykułów żywieniowych z długim terminem przydatności do spożycia oraz łatwych w przechowywaniu. Podczas akcji zbieraliśmy mąkę, cukier, makaron, ryż, płatki kukurydziane, olej, konserwy, herbatę, słodycze, itp. Zebrane artykuły pozwolą nakarmić 600 osób samotnych i potrzebujących.

Równolegle do prowadzonej akcji pozyskiwania żywności w sklepach gdańska Caritas już po raz osiemnasty przeprowadziła akcję pt: „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, polegającą na sprzedaży świec, które w Wigilię Bożego Narodzenia zostały zapalone na polskich stołach na znak solidarności z najbardziej potrzebującymi. Tylko w marketach w udało się sprzedać 3454 świec z których dochód zostanie przeznaczona na wypoczynek letni i zimowy, całoroczne dożywianie dzieci w szkołach oraz świetlicach. Od kilku lat kampania przekracza granice Polski. Wigilijne świece Caritas zapalane są na wigilijnych stołach naszych rodaków na Białorusi, Ukrainie, Litwie w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanach Zjednoczonych, Włoszech i innych krajach.

W minionym roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy akcję pod hasłem : „Puk! Puk!,Tu Św. Mikołaj Caritas”. Przedsięwzięcie polegało na rozdawaniu paczek ze słodyczamii zabawkami najbardziej potrzebującym rodzinom na terenie naszej diecezji. Odwiedzane w dniu wigilii rodziny nie spodziewały się takiej niespodzianki. Aby jednak przygotować paczki zorganizowaliśmy zbiórkę pieniędzy do puszek podczas meczu koszykówki Lotos Trefl Gdańsk – Fart Kielce w Ergo Arenie 11.12.11 oraz 13.12.11  podczas meczu siatkówki ATOM Trefl Sopot – VK Modranska Prostejov. Zebrano kwotę 1144.01 zł która stanowiła częściowy wkład na przygotowanie świątecznych podarunków.

Wolontariusze Caritas kwestowali  z puszkami także podczas meczu koszykówki Anwil Włocławek – Trefl Sopot 17.12.2011.  Uzyskaną kwotę  1087,05 zł przekazano Hospicjumim. św. Józefa w Sopocie.

Caritas Archidiecezji Gdańskiej przeprowadziła zbiórkę publiczną na podstawie pozwolenia Wojewody Pomorskiego o numerze ROPS -P.622.31.11