Lato w pełni, czyli jak się wypoczywa z gdańską Caritas

 

Lato kojarzy się z wypoczynkiem, wakacjami, relaksem i radością – i często tak jest. W gdańskiej Caritas lato to czas realizacji Akcji letniej, z której korzystają dzieci i młodzież z rodzin potrzebujących różnego rodzaju wsparcia.

Lato 2014 zaczęło się u nas już 14 czerwca. Dlaczego tak wcześnie? Tego dnia rozpoczął się I turnus kolonijny dla dzieci z Ukrainy. Do 11 lipca takie turnusy były 2, na każdym gościliśmy po 50 ukraińskich dzieci. Podczas pobytu dzieci miały okazję  poznać naszą kulturę, zwiedzić atrakcyjne miejsca Trójmiasta: zwiedzanie Gdańska, Sopotu (molo), Gdyni (Oceanarium i kurs statkiem pirackim), być w Łebie (wydmy i otwarte morze).

Kolonie w Ośrodku Szkoleniowo-Kolonijnym Caritas w Warzenku (gm. Przodkowo) będą trwały do 22 sierpnia (łącznie 5 turnusów) i dadzą radość 430 dzieciom w wieku szkoły podstawowej. 

Dla osób, które wolą bardziej aktywny wypoczynek przygotowano 2 turnusy obozów wędrownych w polskich Tatrach, z bazą w Chochołowie.  150 zdobywców gór będzie sprawdzało swe możliwości w czasie wędrówek na szczyty, mniej zaawansowani zaś będą podziwiali uroki dolin. 

W kameralnym gronie 15 osób gimnazjaliści mogą przemierzać wodny szlak Brdy. Podczas 4 jednotygodniowych spływów kajakowych zobaczą jak wygląda świat z poziomu wody i sprawdzą się w obcowaniu z naturą. Mamy nadzieję, że cała 60 uczestników złapie bakcyla kajakowego.

Lato to także wyjazdy grup na co dzień uczęszczających do świetlic i Warsztatów Terapii Zajęciowej prowadzonych przez gdańską Caritas. Jeszcze lipcu pierwsza 30 z gdańskich świetlic (druga – w sierpniu) wyjedzie na 2 tygodnie do Szwecji, w małej miejscowości na północ od Sztokholmu. Ten wyjazd to wielka atrakcja, dla wielu uczestników będzie to pierwsza podróż zagraniczna.

Dzieci ze świetlic i uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w czasie całych wakacji spędzą czas w różnych miejscowościach: m.in. w Rynie na Mazurach, w Sobieszowie u stóp Karkonoszy. A kiedy są na miejscu – uczestniczą w wielu przedsięwzięciach w ramach „Lata w mieście”.