27 września 2008 roku w Sanktuarium Matki Boskiej Trąbkowskiej odbyła się Pierwsza Komunia Święta podopiecznych OREW Caritas. Ta piękna, wręcz natchniona uroczystość była ukoronowaniem wielomiesięcznych przygotowań i pracy całego zespołu terapeutycznego placówki oraz Księdza Prałata Edwarda Szymańskiego – proboszcza miejscowej parafii.

Uroczystość była wyjątkowa, gdyż wyjątkowi byli jej bohaterowie. Kasia, Wiktoria, Jaś , Adam i Michał to podopieczni z głęboką niepełnosprawnością – nie potrafią oni mówić, chodzić, jeść, modlić się, czy spowiadać. Mają trudności z uczynieniem znaku krzyża. Jednak ich życie, pokora wobec cierpienia i choroby oraz umiejętność wydobywania z ludzi pełnosprawnych wszystkiego, co najlepsze dowodzi, że są oni uczniami Jezusa i zasługują w pełni na sakrament Komunii Świętej.

Wspaniała pogoda, pięknie udekorowany kościół, dziewczynki w białych sukienkach i wianuszkach, chłopcy w odświętnych garniturach i krawatach, wzruszeni rodzice i bliscy, przejęci pracownicy ośrodka to składowe niesamowitej atmosfery jaka towarzyszyła tej uroczystości.

Ta niezwykła Msza Święta ukazała, że człowiek cierpiący jest drogą Kościoła. Człowiek słaby, niepełnosprawny, chory jest fundamentem dobroci, miłości i ludzkiej życzliwości.