Młodzi duchem w Domu Hospicyjnym Caritas

Często słyszy się nieprawdopodobne historie o młodzieży. Zastanawiające jest dlaczego tak rzadko mówimy o tym, co dobre i szlachetne.

Dom Hospicyjny im. św. Józefa w Sopocie jest jednym z wielu miejsc, w którym Caritas Archidiecezji Gdańskiej realizuje swoją misję dzielenia się dobrem, ucząc jednocześnie wrażliwości. Mimo wielu obowiązków, szkoły i zajęć pozalekcyjnych wielu młodych ludzi chce dzielić się swoim czasem i radością z osobami, które przebywają w Domu Hospicyjnym Caritas w Sopocie. Uczniowie z trójmiejskich szkół odwiedzają nasz dom. Za to im dziękujemy! Przychodzą nie tylko dlatego, że mają do „odrobienia” czas wolontariusza, za który mogą otrzymać punkty w szkole, ale z potrzeby serca. Dobrym momentem są odwiedziny w Dniu Chorego, ale o samotnych, chorych, opuszczonych warto pamiętać przez cały rok. Wolontariusze domu hospicyjnego realizują misję, której charakter może przybierać różne oblicza. Kwiat przekazany z uśmiechem, rozmowa o sprawach najprostszych, a także po prostu bycie przy drugiej osobie to gesty, z których nie wszyscy zdają sobie sprawę, że są ważne. A, że są ważne, mogą powiedzieć szczególnie Ci, którzy je otrzymują.

Obecność drugiego człowieka przy potrzebującym jest tak proste, jak i wymagające decyzji i pewnego wysiłku. Szczególnie w czasie oczekiwania na beatyfikacja Sługi Bożego Jana Pawła II zachęcam do refleksji na ten temat, biorąc przykład z wielu młodych ludzi, którzy w ostatnim czasie mieli okazje być w naszym Domu Hospicyjnym.

Andrzej Urbański