Przed tygodniem w Żukowie obchodziliśmy uroczyste zakończenie roku świetlicowego. Straszenie szybko minął nam ten semestr. Dopiero co rozpoczynaliśmy zajęcia, a już trzeba było się żegnać. Oj dużo się działo w ciągu tych kilku miesięcy –  zaczęliśmy od wspaniałego balu karnawałowego zorganizowanego  przez Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie, potem był dwudniowy festyn weekendowy w Warzenku, gdzie braliśmy udział w warsztatach kulinarnych, zajęciach z ceramiki i haftu kaszubskiego, a także uczyliśmy się tradycyjnych tańców kaszubskich, a na początku czerwca wspólnie z mieszkańcami całego regionu obchodziliśmy 800-lecie Żukowa.

 

Na co dzień, podczas zajęć w świetlicy – pod okiem naszych wychowawców – poznawaliśmy tradycje i kulturę Kaszub. Najbardziej przypadły nam do gustu zajęcia kulinarne, bo każdy z nas lubi smacznie zjeść. A i samo gotowanie to ogromna frajda! Ale był też czas na zajęcia plastyczne, podczas  których powstawały niezwykłe prace – przy wykorzystaniu różnych technik plastycznych, co można było zobaczyć na wystawie zorganizowanej w Szkole Parafialnej na zakończenie świetlic. Najładniejsze z nich, wybrane przez nasze jury, w skład którego weszli wszyscy zaproszeni goście, zostały wyróżnione – a ich twórcy otrzymali dyplomy i drobne upominki. W czasie kiedy jurorzy głosowali – wszystkie dzieci pod opieką wolontariuszy zwiedzały Muzeum Parafialne. Wcześniej zaraz po Mszy św. odbarwionej wspólnie przez Księdza Piotra z Caritas i Księdza Adama z parafii Wniebowzięcia NMP, mogliśmy obejrzeć przedstawienie przygotowane przez dzieci i młodzież ze świetlicy „ARKA” o tym, jak powstały Kaszuby i skąd pochodzi nazwa regionu.

 

Dziękujemy wszystkim gościom, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie i razem z nami świętowali zakończenie roku – dziękujemy za Waszą obecność a także za całoroczne wsparcie i pomoc, na którą zawsze możemy liczyć.

Szczególne podziękowania składamy również dzieciom i wychowawcom ze świetlicy Arka w Żukowie, którzy przygotowali całą uroczystość oraz firmie UNILEVER POLSKA z Banina za prezent w postaci lodów.

 

Projekt „Mój region – w barwach, dźwiękach i smakach” realizowany jest w świetlicach Caritas na terenie gminy Żukowo we współpracy z Urzędem Gminy.