XIX Światowy Dzień Chorego

11 lutego 2011

Miejsce: Dom hospicyjny św. Józefa w Sopocie

„Krwią Jego ran zostaliście uzdrowieni”(1P 2,24).

Każdego roku z okazji obchodzonego 11 lutego wspomnienia Matki Bożej z Lourdes Kościół proponuje Światowy Dzień Chorego. Taka okoliczność, jak chciał Czcigodny Sługa Boży, Jan Paweł II, staje się sprzyjającą okazję do zastanowienia się nad tajemnicą cierpienia, a przede wszystkim, aby uczynić nasze wspólnoty i społeczeństwo obywatelskie bardziej wrażliwymi na naszych chorych braci i siostry. Jeżeli każdy człowiek jest naszym bratem, to tym bardziej słaby, cierpiący i wymagający opieki musi znaleźć się w centrum naszej uwagi, aby żaden z nich nie czuł się zapomniany lub zaniedbany. Rzeczywiście „miarę człowieczeństwa określa się w odniesieniu do cierpienia i do cierpiącego. Ma to zastosowanie zarówno w przypadku jednostki, jak i społeczeństwa. Społeczeństwo, które nie jest w stanie zaakceptować cierpiących ani im pomóc i mocą współczucia współuczestniczyć w cierpieniu, również duchowo, jest społeczeństwem okrutnym i nieludzkim” (Encyklika Spe salvi, 38).

fragment papieskiego orędzia na Światowy Dzień Chorego 2011

PROGRAM

15.00 – Msza św. w intencji chorych i przyjaciół Domu Hospicyjnego św. Józefa w Sopocie z udzieleniem Sakramentu Namaszczenia Chorych i błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. (kaplica domu hospicyjnego)

16.00 – występ uczniów ze Szkoły Podstawowej FREGATA z Gdańska okraszony optymizmem i nadzieją (I piętro z udziałem pacjentów, ok. 30 min.)

**********

16.30 – Otwarta debata multimedialna „Nadzieja nadziei nierówna”  (ok. 45-60 min.)    (parter, sala konferencyjna)   Uczestnicy debaty:

– Hanna Zych-Cisoń, wicemarszałek Województwa Pomorskiego, gość specjalny

– dr Aleksandra Modlińska, kierownik medyczny w Domu Hospicyjnym św. Józefa

– dr Justyna Janiszewska, psycholog, Poradnictwo Rodzinne AG

– Danuta Babicz, pielęgniarka oddziałowa w Domu Hospicyjnym św. Józefa

– Anna Wyszadko, psycholog Domu Hospicyjnego św. Józefa

– ks. Dariusz Ławik, kapelan Domu Hospicyjnego, proboszcz parafii św. Bernarda w Sopocie

Moderator: Adam Hlebowicz, dyrektor Radia Plus w Gdańsku

Po debacie słodki poczęstunek

Organizatorzy: Dom Hospicyjny św. Józefa w Sopocie, Poradnia Rodzinna Archidiecezji Gdańskiej, Grupa Kreatywna Przestrzeń.

Partnerzy wydarzenia: „Fregata” Szkoła dla Chłopców, Garden of Signs Identyfikacja wizualna Małgorzata Urbańska.