28 sierpnia w naszym Centrum odbył się kolejny wykład Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej prowadzony przez Panią Agatę Bierecką. Tym razem udaliśmy się do Niemiec. Pokaz multimedialny dotyczył min. religii, obecnego podziału między północno – zachodnią częścią państwa niemieckiego, w której mieszkańcy są protestantami, a północno – wschodnią, katolikami ( 30 % ). Dla porównania w Polsce katolicy stanowią 89 % społeczeństwa.

Niemcy są bogatym krajem, zajmującym 18 miejsce na świecie pod względem zarobków. Na terenie Niemiec jest ok. 2 mln Polaków oraz osób pochodzenia polskiego.

6 % Niemców interesuje się tym co się dzieje w Polsce.

Postaciami, które najbardziej kojarzą się z naszym krajem są- Jan Paweł II, Stanisław Lem oraz Lech Wałęsa.

Flaga- czerń i złoto, nawiązują do historii, cesarstwa rzymskiego, natomiast czerwony do dynastii Hohenstaufów. Godło- opuszczone w dół lotki orła świadczą o pokojowym nastawieniu państwa niemieckiego. Hymn z 1841 r. jest kompozycją Josepha Haydn’a „Jedność i prawo i wolność”.

Władza- prezydentem kraju jest Joachim Gauck jednak większą władzę ma kanclerz Angela Merkel, urodzona w NRD, córka pastora, fizyk z wykształcenia.

Jedną z najważniejszych osób, która zmieniła bieg historii był Helmut Kohl- poprzednik Angeli Merkel, który doprowadził do zburzenia muru berlińskiego, dbał o stosunki z sąsiadami.

12. 11. 1989 r.- „Pojednanie w Krzyżowej”, słynny uścisk dłoni pomiędzy premierem Polski Tadeuszem Mazowieckim a kanclerzem Niemiec oznaczał „wybaczamy”. W 1998 r. podobny gest i pojednanie odbyło się pomiędzy Jerzym Buzkiem a kanclerzem.

Założycielem „Unii europejskiej” był również Niemiec- Konrad Adenauer nazywany „Ojcem Europy”.

Najważniejsze święta:

3.10- Dzień Jedności (RFN/ NRD);

9.11. niemiecko- niemieckie pojednanie- runął mur berliński, data również „nocy kryształowej”;

31. 10. Dzień reformacji- Marcin Luter;

17. 10. Dzień Pokuty i Modlitw (protestantyzm);

Oktoberfest- od 1810 r. w Monachium, podczas festiwalu wypija się ok. 5 milionów litra piwa przez 6 milionów osób.

Najważniejsze obiekty:

* Berliner Mauer- 1961- 1989- mur berliński (wschód- zachód), podczas próby przejścia i ucieczki zginęło od 136 do 268 osób;

* Brama Brandenburska- na jej szczycie „kwadryga”, zasiadająca Wiktoria, 65 m wysokości, 65, 5 m szerokości, 11 m głęboka, w czasie, kiedy stał mur berliński tworzyła jego część pomiędzy Berlinem wschodnim a zachodnim;

* Reichstag- siedziba parlamentu niemieckiego (od 1999 r.), od 1994 r. odbywają się tam obrady Zgromadzenia Narodowego. Można go zwiedzać i wejść na dach, kopuła waży 1200 ton i codziennie zwiedza ją 8 tyś. osób;

* Checkpoint Charlie- dawne przejście graniczne pomiędzy Niemiecką Republiką Demokratyczną a Republiką Federalną Niemiec;

* Wieża telewizyjna- zbudowana w 1965- 1969 r., 365 m wysokości, wewnątrz znajduje się bardzo szybka winda oraz obracająca się wokół swojej osi restauracja wraz z ogrodem.

* Katedra- pełniła funkcje kościoła katolickiego i luterańskiego, zbudowana w latach 1894- 1905;

* Dom Beethovena w Bonn- 150 eksponatów, min. ostatni jego fortepian;

* Port w Hamburgu- 12 tyś statków z 90 krajów;

* Muzeum Czekolady w Kolonii, otwarte w 1993 r., znajduje się w nim historia czekolady od jej początków u Olmeków, Majów i Azteków.

Dalsza podróż dotyczyła kuchni niemieckiej, w której królują dania z ziemniaków, chleb, golonka z kapusta i grochem, kiełbaski oraz piwo. Słodycze to apfelstrudel i quarkkaulchen.

Jednak jednym z najważniejszych kulinarnych dodatków jest piwo, pierwsza wzmianka o nim jest z 736 r. zBawarii.

Najważniejsze osoby: Albert Einstein, Jan Sebastian Bach, Ludwik van Beethoven, Johann Wolfgang Goethe, Fryderyk Nietzsche, Immanuel Kant, Hugo Ferdynand Boss, Levi Strauss, Rudolf Diesel, Klaudia Schiffer, zespół Ramnstein, Steffen Moller oraz Michael Schumacher.

Zachęcamy wszystkich do uczestnictwa na kolejnym spotkaniu, które odbędzie się 18 września i tematem przewodnim będzie podróż przez wiedzę na temat Grecji.