W dniu 18 sierpnia 2016 roku osoby starsze i niepełnosprawne z parafii Łebno pod  przewodnictwem  ks. kanonika proboszcza  Mieczysława Guzmanna – udały się na wycieczkę krajoznawczą.

       Pierwszym miejscem zwiedzania był kościół Miłosierdzia Bożego w Żukowie, gdzie przeszliśmy przez Bramę Miłosierdzia  i została odprawiona przez naszego ks. proboszcza Msza św. w intencji odpowiedniej pogody na tegoroczne  żniwa. Kościół w Żukowie jest bardzo  piękny i w tym roku warto go odwiedzić.

     Następnie udaliśmy się do Muzeum- Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich w Wdzydzach, założonego 110 lat temu, gdzie 02 lipca 2016 r. odbył się XVIII Światowy Zjazd Kaszubów. Informacje o wielkim dziele Gulgowskich zostały przedstawione przez ks. proboszcza w czasie drogi. Zwiedziliśmy dworek z Luzina, kościół z Bożego Pola, kościół z Swornych Gaci, który jest czynny– odbywają się tam śluby  i niedzielne msze  św. W budynku szkolnym  starsze osoby z rozrzewnieniem przypominały sobie sale lekcyjne i szkoły z młodości życia. Niektóre były podobne do tej z Wdzydz. Dzieci z Elbląga, które były tam przed nami, z radością zapisały kilkadziesiąt  kartek przy użyciu gęsich piór i atramentu. Było też klęczenie na grochu i „ośla ławka”. Dalej zwiedzano wiatrak, zagrody, budynki, dom sołtysa.

      Dalszym punktem zwiedzania było Muzeum Ceramiki Neclów w Chmielnie. Wszyscy uczestnicy z zaciekawieniem przyglądali się ręcznej pracy przy wytwarzaniu wazonów, filiżanek, świeczników, które są malowane ręcznie w kaszubskie wzory przy użyciu 4 kolorów i wypalane. Chłopak z naszej wycieczki miał możliwość formowania wyrobu z gliny na kole garncarskim.

     Wycieczka była udana, czego dowodem była radosna wypowiedź starszego uczestnika” ach! co nam przypadło na stare lata oglądać!!!”  

        Uczestnicy dziękują Wójtowi  Gminy Szemud za przekazane środki i z radością czekają na wycieczkę w następnym roku.