W ramach realizacji programu „Bezpiecznie i zdrowo” współfinansowanego ze środków Urzędu Gminy Żukowo, dzieci ze świetlicy w Łapinie odwiedziły ostatnio ośrodek Ochotniczej Straży Pożarnej w Kolbudach. Były bardzo dzielne – pokonały drogę pieszo tam i z powrotem (2 x 4 km), ale było warto. Żona komendanta, która jest też członkinią żeńskiej drużyny ochotniczej pokazała nam całą remizę, wszystkie pojazdy i sprzęt wykorzystywany przez strażaków. Zaskoczeni byliśmy, że strażacy mają ponton, motorówki i różne samochody niekoniecznie czerwone.
Próbowaliśmy zwijać wąż, ale to nie jest taka łatwa sztuka jak by się wydawało. Jeszcze śmieszniej było, gdy zakładaliśmy hełmy strażackie. Okazuje się, że nie wszyscy potrafili rozpoznać, gdzie jest przód, a gdzie tył. A kto wie dlaczego strażacy trzymają w szafie spodnie założone na buty?… ,,Przetestowaliśmy” wszystkie samochody ratownicze i ich wyposażenie. Frajdą była możliwość wejścia na dach jednego z samochodów i wypróbowania działka wodnego.