Zwiedzanie Parku Ewolucji w Sławutówku i Muzeum w Piaśnicy

W dniu 9 lipca 2019 roku dzieci i młodzież z parafii Matki Boskiej Królowej Polski w Łebnie pod przewodnictwem ks. kanonika proboszcza Mieczysława Guzmanna udały się na wycieczkę krajoznawczą do Parku Ewolucji w Sławutówku i Muzeum w  Piaśnicy.

Zwiedziliśmy Park Ewolucji Edukacji i Rozrywki o rozmiarze 7 ha w otoczeniu lasu i pięknej zieleni. Głównym przesłaniem Parku jest szeroka edukacja przybliżająca najstarsze dzieje  świata. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Ścieżki Dinozaurów. Na trasie umieszczono 30 modeli, niektóre poruszają się i wydają dźwięki. Następnie w Kinie Prehistorycznym poznawaliśmy historię powstania  życia na Ziemi. Seans urozmaicał wesoły dinozaur Arnold.  Niezapomniane wrażenie odnieśliśmy podczas  pobytu w Batyskafie – niezapomniana podróż w czasie tunelem na dno prehistorycznego oceanu. Ultranowoczesny ekran przenosi widza  do innego wymiaru. Nowe atrakcje- Stonehenge, w realizacji Sfinks i Piramidy. Dzieci chętnie korzystały z placu zabaw, atrakcją był basen z kulkami, Dino Pociąg, pojazdy Filintstonów. W ramach warsztatów  dziewczynki malowały figurki dinozaurów z masy gipsowej, a chłopcy rozbijali gipsowe jaja, w których ukryte były szkielety dinozaurów.  Pomalowane figurki i szkielety uczestnicy otrzymali na pamiątkę.

Następnie udaliśmy się do Muzeum w Piaśnicy – miejsca zbrodni hitlerowskich 10 km za Wejherowem, gdzie hitlerowcy zamordowali około 12 tys. mieszkańców Wejherowa, Gdyni, Lęborka i okolic . W latach 1939-40  przede wszystkim zamordowani zostali przedstawiciele elit- księża, nauczyciele, sędziowie, prokuratorzy ,  wójtowie, pacjenci Szpitala w Lęborku. Naokoło kaplicy z postaciami przedstawicielami wszystkich stanów znajdują się słupy z wypisanymi imionami i nazwiskami  zamordowanych. Znaleźliśmy Leona Sichę – wójta wsi Łebno – dziadka Leona Stenki. Oprócz innych grobów znajduje się tu grób Alicji Kotowskiej przełożonej Sióstr Zmartwychwstanek w Wejherowie. Dzieci z naszej parafii złożyły zapalone znicze przy pomniku przy drodze i przy Kaplicy w lesie.

Dzieci dziękują Wójtowi Gminy Szemud za dofinansowanie wycieczki.

Tekst i zdjęcia: Aniela Cirocka (Parafialny Zespół Caritas w Łebnie)