Wrzesień to dla każdego ucznia miesiąc zmian… Skończyły się wakacje i beztroskie spędzanie dni na podwórku z kolegami i koleżankami. Po dwóch miesiącach, które upłynęły zdecydowanie za szybko, przyszedł czas na powrót do szkoły, obowiązków i wyzwań, jakie pojawią się przed nami w tym roku szkolnym.

Po przerwie wakacyjnej wróciły zajęcia z ciocią Izą. Zaczęliśmy od wspomnień wakacyjnych – dzieliliśmy się przygodami, które nas spotkały. We wrześniu poruszyliśmy wiele ważnych tematów. Odkrywaliśmy różnicę między potrzebą i żądaniem i uczyliśmy się, jak prawidłowo komunikować, czego w danej chwili nam potrzeba. Temat komunikacji kontynuowaliśmy na następnych zajęciach, podczas których rozmawialiśmy o kłótniach, czy rzeczywiście są nam potrzebne? Podczas zajęć mieliśmy okazję przekonać się, że nieporozumienia i kłótnie często zaczynają się od niewłaściwego sposobu komunikowania się. Po tych zajęciach staramy się zwracać większą uwagę na to, co mówimy i w jaki sposób. Nie zawsze nam to się udaje, ale ćwiczymy tę umiejętność – bo jak wiemy, praktyka czyni mistrza 🙂 Na zajęciach cioci Izy poruszyliśmy również temat naszych planów na przyszłość – kim chcemy zostać, jak dorośniemy. Niektórzy już teraz doskonale wiedzą, czym chcą się zająć. Inni nadal się zastanawiają, w czym okażą się fachowcami i co będzie sprawiać im przyjemność. Na każdych zajęciach mamy możliwość pracy w grupie, co jest dla nas ważne. Chcemy tworzyć zgraną grupę, dlatego cieszymy się na każdą szansę ćwiczenia tej umiejętności.

Ale zajęcia w świetlicy to nie tylko czas na poważne tematy. Jest również czas na zabawę. W tym miesiącu często wracaliśmy do zabaw z chustą animacyjną – one nigdy nam się nie znudzą. Przypomnieliśmy sobie dobrze znane nam już zabawy, ale również poznaliśmy nowe, które nam się spodobały. Nie mogło zabraknąć również odrobiny zdrowej rywalizacji grupowej:) Pogoda dopisywała, więc korzystaliśmy z niej wychodząc na boisko. A tam odbywały się sportowe konkurencje – LIMBO, umiejętności piłkarskie i mini wyścigi w przeszkodami.

Nie możemy nie wspomnieć także o tym, iż zaangażowaliśmy się w akcję „Wylosuj Anioła” i stworzyliśmy własnoręcznie wiele kartek, które mamy nadzieję, wywołają uśmiech na twarzach dzieci przebywających na oddziale onkologicznym.

Skorzystaliśmy również z możliwości przejażdżki Kołem Widokowym. Niektórzy z nas wiedzieli już, co ich czeka. Dla innych był to „debiut” na takiej wysokości. Podziwianie Gdańska z takiej perspektywy było dla nas ogromną przyjemnością i ciekawym doświadczeniem. Dziękujemy za przekazanie nam biletów.

Jesteśmy ciekawi co nam przyniesie październik…

-Kasztany-

W Świetlice realizowany jest projekty:

 „Wypoczywam i bawię się bezpiecznie” współfinansowany ze środków Wojewody Pomorskiego

„Żółty Talerz” finansowany przez Kulczyk Foundation