Wolontariat. Solidarność. Pasja. Rozwój

Komisja Europejska ogłosiła rok 2011 Europejskim Rokiem Wolontariatu. Z inicjatywy posła do Parlamentu Europejskiego Jana Kozłowskiego został ogłoszony konkurs dla pomorskich wolontariuszy: „Wolontariat: Solidarność. Pasja. Rozwój”. Nagrodą dla laureatów konkursu był wyjazd studyjny do Parlamentu Europejskiego. Podczas tych kilku dni pobytu w Brukseli uczestniczyliśmy w seminariach na których mówiono m.in. o znaczeniu pracy wolontariuszy, o tym jak skutecznie promować i wspierać wolontariat oraz jak rozpowszechniać wiedzę o programach dla wolontariuszy. Uczestniczyliśmy również w uroczystym otwarciu wystawy „Wolontariat: Solidarność. Pasja. Rozwój”, na której mogliśmy zobaczyć zdjęcia wolontariuszy w ich „miejscach pracy”. Był też oczywiście czas na zwiedzenie Brukseli.

Podczas tego wyjazdu padło wiele ważnych zdań wartych przemyślenia. Pewnie nie jednemu z nas wydaje się, że wolontariat nie jest dla niego, że nie ma czasu, brak mu umiejętności… a jednak każdy z nas ma w sobie zdolność do pomagania innym, trzeba tylko przemóc swoje lenistwo i włożyć trochę wysiłku w znalezienie swojego miejsca do służenia innym. Wiele jest miejsc gdzie pomoc wolontariusza jest bardzo potrzebna, mogą to być szkoły, przedszkola, szpitale, hospicja, domy pomocy, kluby sportowe, ośrodki kultury, kluby seniorów i wiele innych. Nie trzeba brać udziału w wielkich akcjach, bardzo ważna jest chociażby pomoc sąsiadowi czy pomoc koledze w szkole. Wystarczy jedynie otworzyć oczy na potrzeby innych… Poprzez wolontariat człowiek nie tylko niesie pomoc innym, ale również jest to dla niego szansa na rozwój, na kształtowanie swojej osobowości czy też zdobywanie nowych umiejętności.

Przekazuję wszystkim wolontariuszom naszego Domu Hospicyjnego serdeczne podziękowania od przedstawicieli organizacji zajmujących się wolontariatem za Wasze zaangażowanie, za poświęcony czas i gorące serca, a wszystkich tych którzy zastanawiają się nad włączeniem się w wolontariat zachęcam do podjęcia tego wyzwania – naprawdę warto!

Emilia Dąbrowska