Projekt “Wdzięczni Medykom” jest odpowiedzią na potrzeby zgłaszane Caritas Polska przez szpitale i personel medyczny w związku z epidemią koronawirusa w Polsce. Zakłada on interwencyjną zbiórkę pieniędzy na niezbędne wyposażenie placówek medycznych zaangażowanych w walkę z pandemią, w tym zakup m.in. respiratorów oraz środków ochrony osobistej dla medyków (m.in. maseczek, rękawic, fartuchów i przyłbic). Zbiórka skierowana jest zarówno do darczyńców indywidualnych, jak i podmiotów instytucjonalnych i biznesu.

Jak Pomagamy ?

W pierwszej kolejności wsparcie będą otrzymywały te placówki, które znajdują się w najtrudniejszej sytuacji,  
Lista szpitali, które zostały objęte projektem jest otwarta. Może być uzupełniana o kolejne placówki w oparciu o informacje zebrane przez Caritas Polska bądź sugestie ze strony potencjalnych partnerów.

Caritas Polska w porozumieniu z placówkami ochrony zdrowia zidentyfikowała kluczowe obszary wsparcia dla wskazanych placówek. Poniższa tabela prezentuje rodzaj wyposażenia, na które zapotrzebowanie zgłosiły szpitale:

Respirator Termometry bezdotykowe na podczerwień Pulsoksymetr przenośny
Pojemniki do transportu próbek Kombinezony tyvek coverall  (z kapturem) Ochraniacze foliowe wysokie na buty
Fartuch barierowy jednorazowy z długim rękawem wodoodporne Fartuch ochronny flizelinowy Fartuch chirurgiczny
Półmaski twarzowe FFP3 Maski chirurgiczne 3 warstwowe  na gumce Gogle
Okulary ochronne Przyłbice Rękawice ochronne z długim mankietem
Rękawice ochronne nitrylowe Rękawice ochronne standardowe Środki dezynfekcyjne na bazie alkoholu izopropylowego do chirurgicznego odkażania rąk
Środki do dezynfekcji powierzchni o działaniu wirusobójczym Środki do szybkiej dezynfekcji powierzchni i wyrobów medycznych z atomizerem Chusteczki dezynfekcyjne o szerokim spektrum do dezynfekcji powierzchni w tym gogli
Więcej informacji: