Lipcowe spotkanie w ramach cyklu pn. „Świat dla seniorów” dotyczyło jednego z państw Ameryki Południowej, a mianowicie Kolumbii. 

Kolumbia to jedyne państwo południowoamerykańskie, które położone jest aż nad dwoma oceanami. Powierzchnia kraju rozciąga się bowiem od Morza Karaibskiego do wybrzeża Pacyfiku. Jest to region aktywny sejsmicznie, posiadający również departamenty zamorskie, wśród nich archipelagi San Andres i Providencia.

Kolumbia to 3 co, do wielkości demograficznej państwo na kontynencie południowoamerykańskim. Ze swoimi 45 milionami mieszkańców plasuje się pod tym względem zaraz po Brazylii i Meksyku. Większość tubylców osiedla się w miastach. Szacuje się, iż w przeszło trzydziestu z nich zamieszkuje ponad 100 tys. osób. Największymi skupiskami ludności są: stołeczna Bogota, Meddelin, Cali, Barranquilla, Bucaramanga oraz Cartagena.

Stolica Kolumbii – Bogota  nazywana jest przez mieszkańców „Atenami Ameryki Południowej”. To centrum przemysłowe i kulturalne kraju. Znajdują się tu siedziby międzynarodowych koncernów. Miasto obfituje w muzea, z których najsłynniejsze to Muzeum Złota i Muzeum Kolonialne, będące niegdyś siedzibą zakonu jezuitów. Niedaleko Bogoty leży jezioro Guatavita, gdzie powstała legenda o El dorado, czyli krainie pełnej złota, do której za wszelką cenę pragnęli dotrzeć konkwistadorzy.

Cali to stolica gorącej salsy. Wszyscy tam tańczą. Organizowane są nawet tzw. slasoteki, podczas których można nie tylko tańczyć do woli, ale i nauczyć się podstaw salsy.  Co ciekawe, Cali to także prawdziwe centrum operacji plastycznych. Kolumbijki wprawdzie słyną z zabiegów poprawiających urodę, to jednak w tym mieście, przekraczają one wszelkie granice.

Kolumbia to numer 1 w dziedzinie szmaragdów. Jest światowym liderem w ich wydobyciu. Szacuje się, że nawet 95% tych pięknych kamieni pochodzi z tego państwa. Według znawców, kolumbijskie szmaragdy są najlepsze jakościowo. Ponoć są przezroczyste i mają soczysty zielony kolor. Co więcej, można je kupić po korzystnej cenie.

Orchidea to jeden narodowych symboli Kolumbii.  Według legendy, Orchis- syn fauna i nimfy został zamordowany i odrodził się w formie kwiatu. Zgodnie z wierzeniami orchidea jest doskonałym afrodyzjakiem. Należy podarować ją kobiecie, gdy chce się zyskać jej względy a trzymana w domu zapewnia szczęście – w życiu i miłości.

Do zobaczenia za miesiąc (20 sierpnia) na kolejnym spotkaniu w ramach debaty międzynawowej na temat państwa Ameryki Południowej- Chile.