„Trójmiasto jest sercem jednego ze źródeł polskiej wolności, miejscem, które świadczy o sukcesie naszego 25-lecia” – tak mówił w środę 18 czerwca w Sopocie Bronisław Komorowski Prezydent RP, który wraz z małżonką posadził w Parku Północnym „Dąb Wolności”.  Sopot jest jednym z tych „dębowych” miast, które leżą na szlaku czerwcowych wizyt prezydenta. Akcja sadzenia dębów wolności jest bezpośrednim nawiązaniem do podobnej aktywności, jaką sto lat temu podejmowali Polacy spontanicznie sadząc dęby niepodległości.

Podczas sopockiej uroczystości, dzięki zaproszeniu od Prezydenta Sopotu – Jacka Karnowskiego, doszło do spotkania dzieci z Ukrainy z Panem Bronisławem Komorowskim Prezydentem RP i jego małżonką – Panią Anną. Przebywające obecnie w gdańskiej Caritas na turnusie wypoczynkowym dzieci miały niepowtarzalną okazję rozmowy z parą prezydencką.

Dzieci przebywają w ośrodku w Warzenku. Bardzo bogaty, atrakcyjny program dostarcza gościom wielu wrażeń, wiele radości z pobytu nad polskim morzem. Pobyt dzieci został sfinansowany ze środków MSZ.