Pogoda była wymarzona, więc postanowiliśmy wykorzystać aurę i  odwiedziliśmy przylądek Westerplatte- obowiązkowy punkt wycieczki do Trójmiasta. Dzięki realizacji projektu „Samodzielni- Sprawni II”, finansowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, mamy możliwość korzystania z różnych form aktywności.

Westerplatte to miejsce, gdzie zaczęła się wojna i miejsce, gdzie nasi przodkowie udowodnili, że potrafią się bronić.

Wszystkim, którzy lubią spędzać czas aktywnie polecamy skorzystać z tramwaju wodnego, to jedna z możliwości dostania się na wyspę. Na pokładzie znajduje się przewodnik, który opowiadał uczestnikom o historii i zabytkach Gdańska, Portu, Stoczni oraz Westerplatte.

Z pokładu promu podziwiać mogliśmy nabrzeże i starówkę Gdańska, Westerplatte, Twierdzę Wisłoujście, a także przepłynąć obok sławetnej stoczni, Sołdka i innych ogromnych, majestatycznych statków.  

Aby seniorzy mogli czerpać przyjemność z pobytu na wyspie, skorzystaliśmy z poruszania się po niej meleksem, co znacznie ułatwia poruszanie się osobom starszym.

Była to bardzo pożyteczna lekcja naszej historii. Obrona Westerplatte na zawsze wpisała się w historię naszego kraju, jest pieczołowicie kultywowana przez obecne pokolenia. Dla uczczenia obrońców Westerplatte, Poczty Polskiej w Gdańsku i innych bohaterskich obrońców polskiego wybrzeża we wrześniu 1939 r., wystawiony został na półwyspie Westerplatte, przy wejściu do portu, monumentalny pomnik. Znajduje się na wysokim  wzniesieniu liczącym ponad 22 metry wysokości  i widocznym z daleka. Ma ono kształt rozległego kopca, który  został usypany z ogromnej ilości materiału wydobywanego przy oczyszczaniu wejścia do portu. Monumentalny pomnik ma wysokość 25 metrów i złożony jest z 236 bloków granitowych o wadze od 6 do 12 ton, pochodzących z kamieniołomów w Strzegomiu i Borowie. Łączna waga tego pomnika wynosi 1150 ton. Ozdobiony jest płaskorzeźbami oraz napisami. Teren wokół pomnika jest zagospodarowany w formie parku.        
Każdego roku  1 września przy pomniku odbywają się uroczystości państwowe związane z rocznicą wybuchu II wojny światowej, która rozpoczęła się w tym miejscu. Westerplatte…miejsce ze wszechmiar uświęcone, spacerując w tym miejscu, można dotknąć niemalże na żywo tragizmu i bohaterstwa tych, którzy nie ulękli się przewagi wroga i walczyli do końca…

         Są tam również ważne słowa naszego patrona Jana Pawła II, który woła do młodych: że każdy w życiu ma swoje Westerplatte…to Westerplatte to walka w duszy każdego Polaka, walka o dobro, sprawiedliwość, to codzienna walka o Boga w naszej Ojczyźnie.

Sentymentalna podróż dobiegła końca i postanowiliśmy posilić się smacznym obiadem. Zafundowaliśmy sobie dobrodziejstwa naszego regionu, czyli smaczną, świeżą rybę.

 

Projekt współfinansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.