….Z polecenia wrocławskiego opata Alarda prawdopodobnie latem 1212 roku przybyły pod Żukowo norbertanki ze Strzelna. Po zachodniej stronie rzeki Słupiny, przy jej samym ujściu do Raduni, zakonnice Bogu i Maryi Świętej Służące ,w miejscowości Stołp, na dziedzicznych posiadłościach książąt gdańskich założyły klasztor….

 

Właśnie na spotkanie z tą historią na zaproszenie Ks. Proboszcza Ireneusza Bradtke udaliśmy się niedługo po śniadaniu na wycieczkę do Żukowa.

Wycieczkę, która swe źródło ma 800 lat wstecz. Historia rozpoczyna się od słów naszej przewodniczki, która wprowadzając nas do kościoła mówi o wielkim wyróżnieniu Żukowa sprzed wieków, kiedy to siostry norbertanki wybrały Dolinę Raduni jako miejsce swojego klasztoru. Te duchowe córki świętego Norberta pozostawiły po sobie wspaniałe dziedzictwo.

W latach reformacji norbertanki jako nieliczne do końca wytrwały w wierności Stolicy Apostolskiej. Dzięki obronie katolicyzmu na Pomorzu siostry przyczyniły się do uratowania polskości na tych terenach.

Nasi mieszkańcy z zapartym tchem słuchali tych wspaniałych opowieści i podziwiali niezwykle piękne rzeźby, obrazy i witraże znajdujące się w kościele.

W pobliskim muzeum mogliśmy poznać haft kaszubski, który jest dziedzictwem ziemi żukowskiej, zobaczyć cudowne ornaty zdobione ręcznie przed wiekami przez siostry, obrazy, płaskorzeźby i inne cenne przedmioty stanowiące niezwykłe bogactwo minionych wieków.

 

Ukoronowaniem pobytu w tym wyjątkowym miejscu był poczęstunek na plebanii.

W atmosferze wspomnień, opowieści, żartów wypiliśmy kawę i zjedliśmy pyszne ciasto. Wszyscy zostaliśmy również obdarowani piękną książką autorstwa J.Belgrau pt. ”Norbertańskie dzieje Żukowa”. Pełni wrażeń, z pozytywną energią zaczerpniętą z tego wyjątkowego miejsca niechętnie pożegnaliśmy się z p. Mariolą i piękną ziemią żukowską.

Była to przepiękna wycieczka historyczno-duchowa, którą z pewnością wszyscy na długo zachowamy w swojej pamięci.