W dniu 17 kwietnia bieżącego roku grupa mieszkańców naszego Domu pod opieką pracowników i wolontariuszy placówki, uczestniczyła w zwiedzaniu Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Wycieczka zorganizowana była w ramach prowadzonego projektu „Samodzielni-Sprawni II” finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Bazylika Mariacka – najwspanialsza budowla Gdańska. Ten największy na świecie ceglany kościół gdańszczanie wznosili aż 159 lat. Pierwsze prace rozpoczęto już w 1343 r., a ostatnią cegłę położono w 1502 r. Bazylika Mariacka ze względu na swoją okazałość niegdyś była nazywana „koroną miasta Gdańska”. W kościele może się zmieścić nawet 25 tysięcy osób. Bazylika Mariacka ma 105,5 cm długości. Wspaniałe filary wspierają gwiaździste sklepienie. Światło do świątyni wpada przez ogromne okna.

        Mimo chłodu w Bazylice, uczestnicy z zaciekawieniem słuchali przewodniczki, która z wielkim zaangażowaniem opowiadała o tym pięknym, zabytkowym, przepełnionym historią miejscu. Nie zabrakło również wielu ciekawostek i legend. Po „uczcie dla ducha” odbyła się również „uczta dla ciała” – herbata, ciepła szarlotka z bitą śmietaną oraz muzyka relaksacyjna w tle.

        Po licznych opowieściach oraz smakowitym poczęstunku – trudno było wracać do Domu. W naszej pamięci na bardzo długo pozostanie ten trochę chłodny, aczkolwiek wiosenny i pełen atrakcji dzień. Z niecierpliwością czekamy na kolejną wyprawę.