W dniu 28. maja bieżącego roku wraz z mieszkańcami CPC im. Jana Pawła II udaliśmy się na pokaz filmu pt.: „Powstanie Warszawskie”. Wyjście do kina było zorganizowane w ramach realizowanego projektu „Samodzielni- Sprawni II”, finansowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Głównym celem projekcji filmowej było zaproponowanie mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej alternatywnej do biernego siedzenia w pokoju formy spędzania czasu wolnego oraz integracja między uczestnikami biorącymi udział w realizowanym zadaniu.

„Powstanie Warszawskie” to pierwszy na świecie film fabularny zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych, opowiadający o tytułowym wydarzeniu poprzez historię dwóch młodych reporterów, świadków powstańczych walk. Film wykorzystuje autentyczne kroniki filmowe z sierpnia 1944 roku. Wspomagając się nowoczesną technologią koloryzacji i rekonstrukcji materiałów audiowizualnych oraz zapraszając do współpracy grupę znamienitych twórców, jego autorzy zrealizowali projekt, który nie ma odpowiednika w skali światowej.

„Powstanie Warszawskie” wyprodukowało Muzeum Powstania Warszawskiego. Producentem wykonawczym filmu jest Piotr C. Śliwowski, Kierownik Sekcji Historycznej MPW. Autorem pomysłu na fabułę jest Jan Komasa. Scenariusz stworzyli Joanna Pawluśkiewicz, Jan Ołdakowski i Piotr C. Śliwowski.

Film od początku do końca trzyma w napięciu. Historia nas angażuje i porusza. Mieszkańcy, uczestniczący w seansie z ogromnym zainteresowaniem i w skupieniu oglądali prezentowany film. Po jego zakończeniu nie zabrakło dyskusji między nimi. Opowiedziana historia zachęca do refleksji na temat historii naszej ojczyzny.

Serdecznie zachęcamy do obejrzenia tego filmu!