Poranek w dniu 20.08.2013 roku  przywitał nas ulewnym deszczem. Pomimo tego wszyscy chętni do wyjazdu wzięli udział w porannej Mszy Św.

Pełni optymizmu, że deszcz przestanie padać udaliśmy się do Sanktuarium Maryjnego w Sianowie. Ksiądz proboszcz z Sianowa przedstawił historię parafii i cudownej figurki  Matki Boskiej Sianowskiej  oraz opowiedział o cudach i łaskach otrzymanych w tym miejscu. W 1966 r. Pani Sianowska została ukoronowana papieskimi koronami. Wszyscy uczestnicy wzięli udział w Drodze Krzyżowej, którą prowadził nasz Ks. Proboszcz Mieczysław Guzmann.

               W drodze do Będomina deszcz przestał padać, więc pełni radości zwiedziliśmy Zespół poklasztorny XIV w. Kolegiatę –pozostałość średniowiecznego zespołu klasztornego zakonu Kartuzów. Kościół posiada charakterystyczny barokowy dach w kształcie wieka trumny.  Zwiedzając świątynię uwagę przykuwa ruchoma figurka anioła śmierci  z kosą, którą zakończone jest wahadło zegara znajdującego się w  balustradzie chóru.

                  Zwiedziliśmy Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, gdzie 29.09.1747 urodził się Józef Wybicki –autor polskiego hymnu narodowego „Mazurka Dąbrowskiego”. Oglądając stałe ekspozycje można się zapoznać z działalnością Józefa Wybickiego w ostatnich latach Rzeczpospolitej Szlacheckiej  oraz w okresie Powstania Kościuszkowskiego i na emigracji w czasie tworzenia legionów polskich we Włoszech.  Pokazane są treści całego Mazurka Dąbrowskiego w rękopisie i rolę jaką spełniał w walkach Polaków o odzyskanie niepodległości w okresie zaborów, Powstania Styczniowego, Listopadowego oraz podczas I i II Wojny Światowej. Na terenie parku zachował się ponad 400 letni dąb szypułkowy. Nasze dzieci zwiedzały Muzeum kilka razy – teraz większość ich dziadków i babć – mogła to uczynić po raz pierwszy – z czego wszyscy się cieszyliśmy.

                  Następnym punktem zwiedzania było Centrum Edukacji i Promocji Regionu
w Szymbarku. Przewodnicy oprowadzali nas po obiektach gdzie znajduje się najdłuższa deska i największy fortepian świata ważący  ponad 2 tony. Zwiedziliśmy tam „Dom Sybiraka”, rekonstrukcję  sowieckiego łagru, ekspozycję składu pociągu służącego do zsyłek na Sybir. Zapoznaliśmy się z historią polskich emigrantów, którzy szli za chlebem. Będąc w bunkrze „Gryfa Pomorskiego” i w sali dydaktycznej w ciągu  kilka minut można było poczuć odgłosy wojny – co robiło niesamowite wrażenie. Jest tam kościółek św. Rafała Kalinowskiego z różnymi pamiątkami, młode pary zawierają tam śluby. Ostatnim punktem zwiedzania był „Dom do Góry Nogami”. Symbolem całego budynku są czasy PRL, kiedy wszystko działo się odwrotnie. Wrażenia z pobytu, kiedy dostaje się zawrotu głowy i trudno utrzymać równowagę długo pozostaną w pamięci a szeroki uśmiech pojawiał się u zwiedzających.

Serdecznie dziękujemy Gminie Szemud za przyznaną dotację, zaś uczestnicy bardzo zadowoleni z wycieczki już myślą o podobnym wyjeździe w następnym roku.

 

Parafailny Zespół Caritas z parafii pw. Matki Boskiej Królowej Polski w Łebnie