Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom to akcja Caritas polegająca na dystrybucji świec. Świece są niezwykłe – bo płoną na wigilijnych stołach w polskich domach, często stojąc przy pustym nakryciu dla kogoś, kto w ten dzień może do nas przyjść… Takimi przychodzącymi poprzez świecę gośćmi są dzieci i młodzież z rodzin dotkniętych różnymi problemami. Jak to możliwe? W Boże Narodzenie wszystko jest możliwe! Otóż środki uzyskane ze świec w pełni przeznaczane sa na pomoc dzieciom. To dlatego przy pustym nakryciu – symbolicznie – zasiada z Wami do stołu dziecko nie z Waszej rodziny. A w sposób nie symboliczny – ale bardzo rzeczywisty – ze środków Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom dofinansowywany jest wypoczynek – letni i zimowy, realizowane są także inne dzieła na rzecz dzieci i mlodzieży.

Dlatego warto kupić świecę, zapalić ją na wigilijnym stole i mieć świadomośc tego, że poprzez nią pomogliście dzieciom, a Wasza pomoc będzie trwać znacznie dłużej niż spalać się będzie świecowy knot.   

Tegoroczne uroczyste rozpoczęcie akcji – zapalenie świecy – miało miejsce podczas Nieszporów na rozpoczęcie Adwentu w archikatedrze oliwskiej w dniu 29 listopada 2014 r. Nieszpory prowadził Ks. Abp Senior Tadeusz Gocłowski, który powiedział „wielkie i nieustanne jest zmaganie ciemności i światła, życia i śmierci, piękna i brzydoty oraz grzechu i cnoty”. I nieustanne jest też zmaganie dobra i zła. Wybierzmy i zawsze wybierajmy DOBRO. Dobro dla siebie, ale i także – a może przede wszystkim – dobro dla innych.