Wolontariusze w akcji

Pola Nadziei dla Domu Hospicyjnego św. Józefa w Sopocie

Prawie 1000 wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas wraz z opiekunami oraz Parafialnych Zespołów Caritas włącza się w wiosenną edycje akcji Pola Nadziei na rzecz Domu Hospicyjnego św. Józefa w Sopocie Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Podczas niedzieli 10 kwietnia przy 50 parafiach rozdają żonkile i zbierają środki potrzebne na utrzymanie Domu Hospicyjnego.

Rozesłanie oraz słowo o nadziei było głównym elementem uroczystości, która odbyła się w Domu Hospicyjnym Caritas w Sopocie. W uroczystości uczestniczył Dariusz „Tiger” Michalczewski,  Mistrz Świata w boksie zawodowym, który jako pierwszy bokser w historii unifikował pasy mistrzowskie organizacji WBA, IBF i WBO w kategorii półciężkiej  oraz ojciec Augustyn Lewandowski, z Zakonu Przenajświętszej Trójcy, który opuścił misję w Libii ze względu na aktualną sytuację w tym kraju. – Przez całe moje życie we wszystkim co robiłem towarzyszyły mi wiara i nadzieja. Bez tego byłbym dzisiaj zupełnie innym człowiekiem – mówił do wolontariuszy Dariusz „Tiger” Michalczewski.

Ojciec Augustyn Lewandowski tuż przed rozesłaniem wolontariuszy przez metropolitę gdańskiego opowiedział historię o odważnych i pełnych nadziei ludziach Afryki, którym służył jako duszpasterz przez ostatnie swoje lata pracy. – To są piękne przykłady życia.  Tamci ludzie, wśród których pracowałem są wyjątkowo odważni, otwarci na drugiego człowieka, a także pełni szacunku do tych z którymi się spotkają. Możemy uczyć się od nich miłości, sprawiedliwości oraz pokory. Także nadziei – opowiadał o. Augustyn. – Mimo strasznego dramatu, który im się obecnie przytrafia, są pełni wdzięczności za każdy gest dobrej woli. Także za wsparcie, choćby te najprostsze – dodał.

Metropolita gdański Abp Sławoj Leszek Głódź w sposób symboliczny ściął zasadzone jesienią i wyrośnięte na wiosnę żonkile. Kwiaty, które jak podkreślił są symbolem nadziei. – Nadziei i radości, którą będziecie dzielić się z ludźmi, którym będziecie wręczać symbolicznie kwiaty – dodał gdański metropolita.  Podczas wiosennej edycji Pól Nadziei wolontariusze Caritas zbierają fundusze na prowadzenie opieki hospicyjnej. Kampania ma przypomnieć  o ludziach cierpiących w ich ostatnim okresie życia, mówiąc o potrzebie towarzyszenia w tych trudnych chwilach, nieść nadzieję chorym i ich bliskim.

Celem prowadzonej akcji jest również szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwienie dzieci  i młodzieży na potrzeby osób chorych. Zbiórka środków na rzecz działalności Domu Hospicyjnego Caritas im. św. Józefa odbywa się w niedzielę 10 kwietnia.

Podczas uroczystości rozesłania z wyjątkowym wiosennym i pełnym radości programem wystąpił  chór Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego „Non Serio” pod dyr. Beaty Borowicz. Gościnnie na fortepianie zagrał Jan Freicher. – Artyści są naszymi przyjaciółmi, a ich występ to wolontarystyczny dar na rzecz Pól Nadziei – mówiła podczas koncertu Ania Wyszadko, psycholog domu hospicyjnego. Muzycy jako podziękowanie otrzymali drzewka nadziei, które zostały wcześniej wykonane przez osoby przebywające w domu hospicyjnym.

AU

Szczególne podziękowania chcielibyśmy złożyć tym wszystkim, którzy włączyli się w naszą akcje „Pola Nadziei 2011”.

Kwiaciarni „Tajemniczy Ogród” z Sopotu, a także Joli Wardak, oraz wszystkim Przyjaciołom i sympatykom.

foto: Marcin Rutkowski